Daha ne kadar ağlayacaksın?

Daha ne kadar ağlayacaksın?

24 Ağustos 2013, 01:53
Daha ne kadar ağlayacaksın?
Burak Kıllıoğlu
İslam dünyasının, Müslümanların hal-i pür melali için ağlıyoruz, üzülüyoruz, dualar ediyoruz, müsebbiblerini lanetliyoruz. Dünya genelinde hüküm süren zalim siyasi ve ekonomik düzenin her türlü melaneti yapmasına, her türlü sömürüyü, işgali, iç karışıklığı desteklemesine sonsuz kınamalarda bulunuyoruz. Oturuyoruz lanet ediyoruz, kalkıyoruz ağlıyoruz. Velhasıl-ı kelam, hala ve hala herhangi bir şekilde ayağa kalkmak için gayret etmiyoruz da ağlıyoruz da ağlıyoruz.

Bu eziklik ve yenilmişlik psikolojisini Türkiye olarak yaklaşık 150-200 yıldan beri yaşıyoruz. İslam alemi için de benzer koşulların sürdüğünü söylemek mümkün. Özellikle de birçoğunun bağımsızlığını 50-60 yıl önce aldığı düşünüldüğünde hala adam akıllı bir toparlanma yaşanmadığını söylemek de yanlış olmaz. Batı’nın üstünlüğünü öylesine kabullenmiş ve yenilgiyi kendimize öylesine yakıştırmış durumdayız ki, ağlamak ve sızlanmak bizim başat bir özelliğimizmiş gibi hissediyoruz.

Mazlum olmak elbette ki beraberinde merhameti ve üzülmeyi de beraberinde getiriyor. Elbette ki zalime lanet edecek, mazlumun tarafında olacağız. Ancak içinde bulunduğumuz pasif durum, bizi sadece ve sadece ağlamak ve beddua etmekten öte bir davranışa zorlamıyor. Müslümanın kaderi zalimin kurşunuyla ölmek olmadığı gibi zulüm karşısında samimi de olsa sadece gözyaşı dökmek değil.

Eğer ki İslam dünyası, dünya genelinde hüküm süren zalim ve sömürüye dayalı siyasi ve ekonomik düzene entegre olmaktan, zalimlerle aynı masada yer kapmaktan, onlarla aynı fotoğrafın bir parçası olmaktan vazgeçmeyecekse, maalesef zulümlerin, acıların, gözyaşlarının da sonu gelmeyecektir. Zulüm, mazlum ayağa kalkmadıkça son bulmaz. “Mazlumlar ayağa kalkmadıkça zalimler diz çökmez” sözü pankartlarda güzel durduğu kadar zihinlere de yer etmedikçe, slogan atmaktan öteye gitmeyecek bu başkaldırı.

İslam dünyası, mikro ölçekte de Müslüman bir fert, yani her birimiz, dünya genelindeki bu çarpık düzene karşı durmadıkça, zulme ortak olacağız. Ezikliğimizi ve yenilmişliğimizi bir kader gibi algılamaya devam edip sadece ağlıyorsak, bir yerde bir yanlış var demektir. İslam dünyasının her bir ferdi, bu çarpık küresel sisteme karşı bir iddianın, bir idealin verdiği güvenle karşı durmadığı müddetçe, zalimlere diz çöktürmek hayal bile olmayacak.

Tek bir çiçekle bahar gelmeyeceğini iddia edenlere, her baharın tek bir çiçekle başladığını inatla söylemek gerekecek. Hacca gitmeye niyetlenmiş karıncanın, kendisini küçümseyenlere verdiği “yolunda ölürüm o zaman” cevabı, aklımızın bir yerine işlenmeli artık. Bir iddianın, bir idealin peşi sıra gitmeden ve bunun bedelini ödemeden ayağa kalkmayı bırakın, sadece ve sadece ağlamanın, dizlerimizi dövmenin müdavimi olacağız bu gidişle.

“Siyonizm plan yapıyor”, “Batı tezgah kuruyor”, amenna. Onlar kendi davaları ve amaçları istikametinde hiçbir bahaneye sığınmadan çalışırlarken sen ne yapıyorsun peki? “Bizi bize bırakmazlar” sözü bayrak olmuş dalgalanıyor İslam coğrafyasının semalarında. Teslimiyet ve yenilmişlik duygusu ile sürekli bir bahane üretme hali ve kaderimizin bu kirli planlara boyun eğmek olduğu algısı sarmış her yanı. Onlar plan yapıp tezgah kuruyorsa sen neden boş duruyorsun peki? Sen neden kendi davan uğruna çalışmıyorsun ey Müslüman?

Bir kere ağlamaya başlarsak bunun sonu gelmeyecek çünkü. O kadar çok acı var ki, artık ağlamaya bile vaktimiz yok. Zaman ayağa kalkma vaktiyken, daha ne kadar ağlayacaksın?

Burak Kıllıoğlu / Milli Gazete
Sitene Haber Ekle Sitene Haber Ekle

Yorka İnşaat

Bu içeriğe yorum yapan ilk siz olun!

 • Ad Soyad:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
  
  Hava Durumu
  Tümü Anket
  Darbe girişimi sonrası Siyasilerin, Medyanın ve STK'ların darbeye karşı ortak tavrı Türkiye siyasetinde yeni bir siyasi oluşum ve yakınlaşmalara sebep olur mu?

  NAMAZ VAKİTLERİ
  Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:

  SPOR TOTO SÜPER LİG

  Tür seçiniz:
  Karikatür
  Sen de Yaz
  Ziyaretçi Defteri
  Ziyaretçi Defteri
  Siz de yazmak istemez misiniz?
  Ziyaretçi Defteri
  Arşiv