Dershanelerin kapatılması

Dershanelerin kapatılması

26 Ekim 2013, 15:08
Dershanelerin kapatılması
Sebahattin Kızıltaş
Bir işe temelden başlamayıp tepeden başlandığı zaman bir çok yanlış olayın olmasına sebep olunur... Dershanelerin kapatılmak istenmesi de bu tür bir meseledir.

Öğretimi temelden alıp islah etmeden sadece dershaneleri kapatmaya çalışmak, sanki bir guruba karşı intikam duygusuyla hareket ediliyor duygusu vermekten başka bir işe yaramaz. Dershaneler, bir ihtiyaçtan doğmuştur. Bunun çeşitli sebepleri vardır. Bunları sırasıyla görmek gerekir. Ayrıca, demokratik bir ülkede hiçbir gerekçe göstermeden; "Ben dershaneleri kapatıyorum" demek sistemin ruhuyla bağdaşmayan bir davranıştır. Hem demokrasinin özgürlükçü olduğuna ve ihtiyaca göre düzenleneceğine inanacaksınız hemde tepeden inmeci davranışlar sergileyeceksiniz. Bu doğru bir davranış biçimi değildir.

Okullarda öğretmen sayısının yetesiz olması bunun en büyük sebeplerinden birisidir. Okullarda yetersiz sayıda öğretmenin oluşu branş dışı derse girilmesine sebep olmaktadır. Fizik öğretmeni ingilize dersine, matematik öğretmeni edebiyat dersine girerek sadece derslerin boş geçmesinin önüne geçilmektedir. Ama derslerin sağlıklı öğrenilmesini sağlayamamakta, haliyle haksız bir rekabete zemin oluşturulmaktadır. Her ne kadar son yıllarda öğretmen ihtiyacı azalmış ise de yeterli sayıda öğretmenin olmadığı yine de her kes tarafından bilinmektedir.

Eğitim fakülteleri sağlıklı ve donanımlı öğretmen yetiştirememektedir. Öğretmen adaylarının branş bilgisiyle donatılması, formasyonun teorik olarak verilmesi ve staj sisteminin yetersizliği, kaliteli öğretmenin yetiştirilmesine zemin oluşturmamaktadır. Tam tersine yetersiz öğretmenlerin çoğalmasına sebep olmaktadır. Buda öğretime yansımakta ve öğrencilerin yetersiz öğrenim görmelerine sebep olmaktadır. Üniversiteyi yeni bitiren öğretmenlerin sınıflara öğretmen olarak girmeleri, özellikle Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde en fazla iki yıl kalmaları ve batıya tayin istemeleri bu iki bölgede öğretimin çok alt seviyede kalmasına sebep olmaktadır.

Üniversite imtihanlarında sorulan sorularla verilen bilgiler bir birine uygun değildir. Okulda öğretilenler imtihanlarda sorulmamaktadır. Sınıf mevcutları kalabalık olduğu için öğretmen tüm öğrencilere ulaşmakta zorlanmaktadır. Hatta tüm öğrencilere ulaşması mümkün değildir. Onun için öğrencilerin büyük bir bölümü derslerden uzak kalmakta ve yeterli bilgiye sahip olamamaktadırlar. Hem derslerden yeterli bilgi alınamamakta hem de alınan bilgiler imtihanlarda çok fazla işe yaramamaktadır.

Yukarıda sayılan ve daha başka sebeplerden üniversite kazanmak için dershanelerin olması bir yerde mecburidir. Bunları kaldırmak, var olan haksız rekabeti daha da arttırmaktan başka bir işe yaramaz. Dershaneleri kaldırıyorum demek çok doğru bir tavır değildir. Ancak, dershaneleri kaldırmak gayet basit yollarla mümkündür. Bunun için ortamı germek yerine sistemi doğru işletmek gerekir. En doğrusu imtihanların kaldırılmasıdır. İsteyen öğrenci istediği okula kaydolacak, belli bir süre sonra başarılı olamayan öğrenci bir mesleğe yönlendirilerek üniversiteden ilişiği kesilmelidir.

En doğru olan bu sistemin şu anda uygulanması da mümkün değildir.

Birinci ve en önemlisi; İmtihanda sorulan sorular ile okullarda öğretilenler uyumlu hale getirilmelidir. Okullarda yabancı dille öğretime derhal ve hemen son verilmelidir. Okullar; sosyal, fen, düz ve meslek lisesi olarak sınıflandırılmalı, diğer tüm okullar kapatılmalıdır.

İkincisi; Soruları akademisyenler değil öğretmenler hazırlamalıdır.

Üçüncüsü; Öğretmenlerin ilerlemesi öğrencilerin bir üst okuldaki başarısına göre yapılmalıdır. Bunun için detaylı bir rapor hazırlayarak bakanlığa sunmuştum. Dershaneleri kaldırmak varolan haksız rekabetin daha da artmasına sebep olur. Başka hiçbir işe yaramaz.

Dershaneleri kaldırdım demekle dershane kalkmaz.
Sitene Haber Ekle Sitene Haber Ekle

Yorka İnşaat

Bu içeriğe yorum yapan ilk siz olun!

 • Ad Soyad:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
  
  Hava Durumu
  Tümü Anket
  Darbe girişimi sonrası Siyasilerin, Medyanın ve STK'ların darbeye karşı ortak tavrı Türkiye siyasetinde yeni bir siyasi oluşum ve yakınlaşmalara sebep olur mu?

  NAMAZ VAKİTLERİ
  Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:

  SPOR TOTO SÜPER LİG

  Tür seçiniz:
  Karikatür
  Sen de Yaz
  Ziyaretçi Defteri
  Ziyaretçi Defteri
  Siz de yazmak istemez misiniz?
  Ziyaretçi Defteri
  Arşiv