MÜMİNİN İKİ TEMEL ÖZELLİĞİ

MÜMİNİN İKİ TEMEL ÖZELLİĞİ

25 Mayıs 2016, 20:00
MÜMİNİN İKİ TEMEL ÖZELLİĞİ
Ebû Hüreyre radıyallahu anh’dan rivayet edildiğine göre Rasulullah sallallahu aleyhi ve sellem şöyle buyurdu: “Mümin; seven ve sevilen kimsedir. Sevmeyen ve sevilmeyende hayır yoktur.” (Hâkim, el-Müstedrek, 1/53; Bezzâr, Müsned, 15/349; Taberânî, el-Evsat, 6/58; Beyhakî, Şuabu’l-îmân, 10/441.)
 
Peygamber Efendimiz (s.a.s), mümini tarif ediyor, olgun müslümanı ifade ediyor ve biz ümmetine bir hedef koyuyor: Seven insan olun. Nefret eden, dışlayan, beğenmeyen olmayın. Muhabbet eden, kucaklayan, hoş gören olun. Sevdiğiniz gibi sevilen olmak için de gayret edin. Değer verilen, yokluğunda aranan, varlığında ortama huzur katan olun. İnsanların sevmediği, itibar etmediği bir kimse olmayın.
Seven ve sevilen deyince tabi ki akla ilk Peygamber Efendimiz (s.a.s) gelir. O hem en sevilen, hem de en sevendir. Hadis-i Şerif’i daha iyi anlayabilmek için Rasulullah Efendimizin hayatından bazı misallere bakalım ve sevmek-sevilmek ne anlama gelir öğrenmeye çalışalım.
 
Seven insan sevdiğini söylemelidir.
Peygamber Efendimiz (s.a.s) bir hadislerinde “Din kardeşini seven, ona sevdiğini bildirsin”buyurmaktadır. (Ebû Dâvûd, Edeb 113; Tirmizî, Zühd 54.)
Bir keresinde Peygamberimizin huzurunda bir adam vardı. Bir başkası da oraya uğrayıp geçti. Efendimizin yanındaki adam “Ey Allah’ın Rasûlü! Ben bu kişiyi gerçekten seviyorum” dedi. Rasûl-i Ekrem (s.a.s) Sevdiğini ona söyledin mi?” buyurdu. Adam “hayır” deyince Hz. Peygamber (s.a.s) “Ona söyle” buyurdu. Adam kalkıp o şahsın arkasından yetişti ve “Ben seni Allah için seviyorum” dedi. O da: “Beni kendisi için sevdiğin Allah da seni sevsin” karşılığını verdi. (Ebû Dâvûd, Edeb 113.) 
Rasulullah Efendimiz (s.a.s) de sevdiğini söylemekten çekinmezdi. O bir defasında Muâz b. Cebel’in elini tutmuş ve şöyle buyurmuştu: “Ey Muâz! Vallahi ben seni gerçekten seviyorum. Ey Muaz sana her namazın sonunda: ‘Allah’ım! Sen’i anmak, Sana şükretmek ve Sana güzelce kulluk etmekte bana yardım et!’ duasını hiç bırakmamanı tavsiye ediyorum.”(Ebû Dâvûd, Vitr 26; Nesâî, Sehv 60.)
Zikredilenlerden anlıyoruz ki, seven insan sevdiğini söylemeli, bu güzel sünneti terk etmemeli, “canım ne gerek var zaten sevdiğimi bilmiyor mu” dememeli. Din kardeşimize sunacağımız en ucuz ve en güzel hediye hiç şüphesiz kendisini sevdiğimizi ifade etmektir. Sevdiğini ifade eden müminin sevgisi karşılıksız kalmayacaktır. Bu sayede seven ve sevilen olacaktır.
 
Seven sevdiğini önemser.
Peygamber Efendimiz (s.a.s) ashabını çok sever ve sevgisinin doğal sonucu olarak da onları önemserdi. Değer verirdi. Ondan bir şey istendiği zaman asla “yok” demezdi. (Buhârî, Edeb 39; Müslim, Fezâil 56.)
Acı ve tatlı günlerinde onlarla beraber olurdu. Cenazelerine katılır, düğünlerinde bulunurdu. Efendimizin ilgi ve alakası ashaptan bazılarıyla sınırlı değildi. O, Hz. Ebû Bekir’e yakınlık gösterdiği gibi sıradan birine de değer verirdi.
Mescid-i Nebevî’yi devamlı olarak süpüren zenci bir kadın vardı. Bir ara Rasulullah (s.a.s) onu göremedi. Merak ederek sordu. Sahabiler “öldü” dediler. Bunun üzerine Efendimiz (s.a.s); “Bana haber vermeniz gerekmez miydi?” diye buyurdular. Sevgili Peygamberimiz (s.a.s), bu durumdan hoşlanmadı ve “Bana kabrini gösterin” diye buyurdular. Sahabe O’na kadının kabrini gösterdi ve kadının kabri üzerine cenaze namazı kıldı ve dua etti. (Buhârî, Mesâcid 41; Müslim, Cenaiz 71.)
 
Seven sevdiğine dua eder.
Seven insan sevdiklerinin hep iyi olmasını ister. Yanlarında iken onlara yardım ettiği, alaka gösterdiği gibi gıyabında da dua eder. Peygamber Efendimiz (s.a.s) “Bir müslümanın, yanında bulunmayan din kardeşine yapacağı dua kabul olunur. Bir kimse din kardeşine hayır dua ettikçe, yanında bulunan görevli bir melek ona, ‘duan kabul olsun, aynı şeyler sana da verilsin’ diye dua eder” (Müslim, Zikir 87, 88.) buyurmakla duaya teşvik etmektedir.
Rasûl-i Ekrem (s.a.s) de sık sık ashabı içi dua ederdi. Babası, Abdullah b. Abbas doğunca onu Hz. Peygambere götürmüş, Rasûlullah (s.a.s.) de onu kucağına alarak “Allah’ım! Onu dinde fakih kıl. Kitabın açıklamasını ona öğret” diye dua etmişti.(Buhârî, Vudû 10; Müslim, Fadailu's-Sahâbe 138.)
Bir başka seferinde de Enes b. Mâlik için “Allah’ım! Onun malını ve evlâdını çoğalt. Ona ihsan ettiğin nimetlere bereket ver” diye dua etmiştir.(Buhârî, Daavât 19, 26, 47; Müslim, Mesâcid 268; Fedâilü’s-Sahâbe 141, 142, 143.)
Bunların dışında Sa’d b. Ebî Vakkâs’a “Allah’ım, onun duasını kabul eyle”(Tirmizî, Menâkıb 27.)
Hz. Ali’ye “Allah’ım, soğuk ve sıcağın zahmetini ona gösterme”(İbn Mâce, Mukaddime 11)
Hz. Fâtıma için “Allah’ım ona açlık yüzü gösterme” gibi dualar etmiştir. (Taberânî, el-Evsat, 4/210.)
Öte yandan Efendimiz  Kays b. Zeyd’in başına elini koyup, mesh edip dua etmiş. O duanın bereketiyle, yüz yaşına girdiği vakit, bütün başındaki saçları beyazladığı halde Allah Rasûlü’nün elini koyduğu yer siyah olarak kalmıştı. (Kadı İyaz, Şifa, 1/334.)
Rasulullah Efendimizin etmiş olduğu pek çok dua ve bu duaların tecellileri hadis kitaplarında yer almaktadır.
Bugün bizler, hadiste belirtilen “seven mümin” nasıl olura cevap olarak üç maddede özetlemeye çalıştığımız başlıkların neresindeyiz. Şu soruları kendimize soralım:
En son hangi kardeşimize onu sevdiğimizi söyledik.
Etrafımızdaki kardeşlerimizin kaç tanesiyle ilgilendik. Veya ilgi-alaka gösterdiğimiz kaç insan var.
Kaç tane kardeşimizin gıyabında dua ediyoruz. Ya da kaç tanesinin yüzüne karşı duada bulunduk.
Bu soruların cevapları seven insan olup olmadığımızı gösterecektir. Sevmeden de sevilen insan olamayız. Din kardeşinin yüzüne karşı onu sevdiğini söyleyen, onlar için dualar eden ve tanıdığı her biri kimse ile ilgilenen bir müminin sevilmemesi düşünülemez. O taktirde sevmenin gereklerini yerine getirdiğimizde aynı zamanda sevilen bir insan da olmuş oluruz ki bu da bizi Efendimizin kendisinde hayır gördüğü bir mümin yapar. İdrak eden için ne büyük şeref.Sitene Haber Ekle Sitene Haber Ekle

Yorka İnşaat

YORUM YAZ

 • Ad Soyad:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.

   Yorumlar
   Toplam 3 yorum mevcut

  • ZEYNEL ULUDAĞ 2 yıl önce yorumlandı

   sevgili hocam bizde seni allah için çok seviyoruz haber tuar ailesini de çok seviyoruz yapacağını her hayırlı işte muvaffakiyetler temenni ediyorum

  • Emir Çetinkaya 3 yıl önce yorumlandı

   Çok güzel bi yazi olmuş hocam ellerinize sağlık

  • Bilal kızıltaş 3 yıl önce yorumlandı

   Hocam yazılarınızı dört gözle bekliyoruz. Allah yazılarınızı daim çalışmalarınızda zafer ihsan eylesin.

  
  Hava Durumu
  Tümü Anket
  Darbe girişimi sonrası Siyasilerin, Medyanın ve STK'ların darbeye karşı ortak tavrı Türkiye siyasetinde yeni bir siyasi oluşum ve yakınlaşmalara sebep olur mu?

  NAMAZ VAKİTLERİ
  Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:

  SPOR TOTO SÜPER LİG

  Tür seçiniz:
  Karikatür
  Sen de Yaz
  Ziyaretçi Defteri
  Ziyaretçi Defteri
  Siz de yazmak istemez misiniz?
  Ziyaretçi Defteri
  Arşiv