O, bir İstanbul Beyefendisi... 50 yıldır Spor ve Devlet Adamı

O, bir İstanbul Beyefendisi... 50 yıldır Spor ve Devlet Adamı

25 Haziran 2013, 00:07
O, bir İstanbul Beyefendisi... 50 yıldır Spor ve Devlet Adamı
Saim Akbulut
Yıllarca Spor'un ve bürokrasinin içinde hizmet vermiş olan İBB eski Kültür Müdürü Hüseyin Öztürk ile Saraçhane'deki ofisinde hoş bir röportaj yaptık. Tam bir İstanbul Beyefendisi olan Hüseyin Öztürk ile spor'dan siyasete, bürokrasiden sosyal hayata dair her konuda konuştuk.

Saim Akbulut / habertuar.com

 Öncelikle bize bu röportaj imkanını verdiğiniz için teşekkür ederiz.
 Rica ederim ben teşekkür ederim memnuniyetle buyrun.

◌ Hüseyin ÖZTÜRK’Ü tanıyabilir miyiz?

● Aslen elazığ 1955 doğumluyum. Babamın memur olması nedeniyle ilköğretim okulunu Bilecik'te bitirdim. Ortaokul, lise ve üniversiteyi İstanbul'da okudum. 45 senedir İstanbul’dayım.

Çocukluk ve gençlik yıllarımda Milli Türk Talebe Birliği'nde bulundum. Bu vesile ile MTTB'de spor yapma imkanı buldum. Özellikle 1970’'lerde gençler arasında yaygın olan karate sporu ile ilgilendim. 1980 yılına kadar hocalık ta yaptım. Aynı zamanda o yıllarda  masa tenisi de oynuyordum. Spora olan merakımız neticesinde İstanbul Atatürk Eğitim fakültesi Beden Eğitimi bölümüne girdim ve mezun oldum. Yine bu yıllarda spor da başarılı olabilmek için Masa tenisi hakemliği, Futbol hakemliği, Voleybol hakemliği, Basketbol hakemliği kurslarına gittim. Ancak bunlar arasında futbol hakemliğini 15 yıl yaptım. Masa tenisi hakemliğini ise 32 yıldır Uluslararası hakem olarak devam ettirmekteyim. Halen Türkiye Masa Tenisi Federasyonu Merkez Hakem Kurulu Başkanlığı ve Masa Tenisi İstanbul İl Temsilciliğini yürütmekteyim.

Geçmişte  M.E.B.'da Devlet Kitapları Müdürlüğü yaptım. 1994 den bu yana İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nde;
Hal Müdürlüğü,
Sosyal Turistik Tesisler Müdürlüğü,
Basın Yayın Halkla İlişkiler Müdürlüğü,
Kültür Müdürlüğü,
Kültür Daire Başkanlığı
görevlerinde bulundum. Şuan da İstanbul Büyükşehir Belediye'sinde Danışman olarak görev yapmaktayım.

50 seneye yakındır bir spor hayatım var. Sporla ilgili bir çok yayınlar, dökümanlar ve arşivlerim mevcuttur.

◌ Hüseyin ÖZTÜRK spor'un ne kadar içinde?
● Spor'da idareci ve hakem olarak bulunmaktayım. 11 sene İBB Spor Kulübü Yönetim Kurulu Üyeliği yaptım.
◌ Türk Sporu tesisleşme bakımından Avrupa standartlarını yakalayabildi mi?
● Tabi henüz yakalayamadı. Çünkü çok geç tesisleşmeye başladı. Özellikle alt yapıdan sporcu yetiştirmekte oldukça zayıfız. Bunun sebeplerine gelince özellikle İlköğretim Okulların'da spor tesislerinin çok çok az olması ve ilçeler de birer veya ikişer spor salonunun olması... Gençlerin ve çocukların spor yapacak yer bulamamasıdır. Tesisleşmenin yaygınlaştırılması gerekmektedir.

İstanbul'u ele alırsak spor tesisi yönünden çok eksiklerimiz mevcuttur. Bu konuda devletin ve belediyelerin spor salonları ve açık alanlara tesisler kurması gerekmektedir. Aksi halde gençler enerjilerini başka alanlarda harcayacaktır.
huseyin ozturk roportaj
◌ Masa Tenisi İl Temsilcisi olarak T.M.T.F'nun son yıllarda yapmış olduğu atılımları nasıl değerlendiriyor sunuz?
 Masa Tenisi sporu her yaştaki insanların yapabileceği hem bireysel hem de takım sporudur. 7'den 70'e her yaşta insanların yapabileceği ve yarışabileceği bir spordur. Bu nedenle de masa tenisi özellikle okullarda ve iş yerlerinde yayılması için büyük gayretler sarf etmiştir. Bu konuda çok yardımları olan Belediyelerin bu spora önem vermesi ile son yıllarda masa tenisi oynayan Lisanslı Oyuncu sayısı artmıştır.
Ayrıca, kapalı spor salonlarında açık alanlarda halka açık turnuvalar düzenlenmiş ve bu turnuvalara katılanlara çeşitli ödüller verilerek masa tenisi sporu yaygınlaştırılmaya çalışılmıştır.
◌ Türk Futbolunda şu andaki gündemimiz olan "Yabancı Futbolcu" sınırlamasına bakışınız nedir?
● Eski bir Futbol Hakemi ve Yöneticisi olarak Türk Futbolunun gelişmesi sadece futbolcu ile olmaz. Futbolda yöneticilerin ve kulüplerin alt yapıya önem vermeleri ve büyük paralarla transfer edilen oyuncuların yanında alt yapıdan da gençleri yetiştirmeleri gerekir. Sadece şampiyonluk hedefi ile futbola bakılırsa alt yapıdan kimseyi yetiştiremeyiz. Bu kafa yapısı ile futbolun başına parası çok olanlar ve parasını nereden kazandığı belli olmayan kişiler geçer. Kulüpleşmeye, Şirketleşmeye ve bilimsel yollarla düzgün bir şekilde kulüp yöneticiliği yapılmasını sağlayamayan kulüpler kara parasını aklayan kişilerin eline geçer. Bu kişiler de pahalı ve yabancı oyuncu  alarak şampiyonluk getirebilirler. Bunların hiç birinde kendi helal paralarından 5 kuruş kulüplere vermezler. Kulüpleri kendilerine borçlandırırlar ve kulüpleri kendilerine bağımlı hale getirirler. Spora hizmet adı altında kendi imparatorluklarını ilan ederler. Bu saye de devletten her türlü ihale ve alırlar.

Kulüp Başkanı olmadan önce hiçbir özelliği olmayan bu adamlar kulüp başkanı olduktan sonra büyük iş adamı ve saygın bir insan havasına girerler. Türk Futbolu cahil, yeteneksiz bu insanlardan kurtulmadıkça çok ileri gidileceğini zannetmiyorum. Türk futbolunda yabancı transferlerine karşı değiliz ancak yetenekli ve uzun yıllar Türk Futboluna hizmet edecek futbolcular transfer edilmesini istiyoruz. Bunlar Türk futboluna çok şey verebilirler. Dünya futbolunda tanınması için bu tür futbolcular faydalı olabilir. Bazı kulüp yöneticilerinin ve menajerlerinin bu konuda vurgun yaptıklarını da biliyoruz. Futbolcuların gerçek fiyatları kamuoyundan gizlenmektedir. Çünkü birçok kulüp bunların vergilerini de kaçırmaktadırlar. Futbolda gelişmiş ülkelerde sınırlandırma yok! Türkiye'de de böyle bir sınıflandırmanın olmasını tasvip etmiyorum.
◌ Son yıllarda Belediyelerin spora vermiş oldukları desteği nasıl değerlendiriyor sunuz?

● Bu konuda ki görüşüm; Belediyeler destek vermelidir. Ancak sporu Belediyeler yönetmemelidir! Belediyelerin işi tesis yapmak bu imkanları çocuklara ve gençlere sunmaktır. Spor kulüplerine alt yapı hizmeti ve alt yapı desteği yapmalıdır.
 Biraz özel olacak ama son günlerde isminiz İstanbul Spor İl Müdürlüğü için geçiyor... Ne düşünüyor sunuz?
● Şu anda resmi bir işlem yok ancak sporun içinde olan ve sporu seven biri olduğum için böyle bir teklif geldiğinde seve seve hizmet ederim.
 Hüseyin Öztürk olarak, İBB'de Hal Müdürlüğü, Florya Tesisleri Müdürlüğü, Basın Yayın ve Kültür Müdürlüğü, Kültür Daire Başkanlığı ve son olarak da Başkanlık danışmanısınız... Refah Partisi döneminde Belediye Başkan adaylığınız da olmuştu. Malum önümüzde Belediye seçimleri var... Peki, Hüseyin Öztürk adaylık düşünüyor mu?

 Ben siyasete girmiş ve çıkmış bir insanım. Hayırlı bir hizmet yapacaksam tabi ki olabilir. Ancak bizim istememizle değil bu işler... Siyasetin başındaki insanların tayini ile olduğu için onlardan teklif gelirse Belediye birikimlerim nedeni ile böyle bir hizmeti yapmak isterim.
◌ Efendim, röportaja gelirken sizin hakkınızda biraz bilgi topladık. Çok sevilen, sayılan, sosyal ve herkesin "Hüseyin Ağabeyi" tabiri kullanılıyor sizin için... Bu teveccühü neye borçlusunuz?
● Teşekkür ederim. Ben çocukluğumdan beri insanlara ve insanların bulunduğu dernek ve vakıflara hayır yolunda giden her yönde hizmet etmeye çalıştım. Bundan dolayı da sevenlerimiz mutlaka vardır.
◌ Merakımı bağışlayın... Sosyalliğinizi öğrenmiştik.. Kaç tane dernek ve vakıfta göreviniz var, adet verebilir misiniz?

 Şuan 7 vakıf ve dernekte yönetim kurulunda görev yapmaktayım. Ayrıca, Yenigün Grubu'nun Başkanlığını yapmaktayım. Üye olduğum dernek ve vakıf sayısı 13'tür.
 Tekrardan bizi kabul ettiğiniz için teşekkür ederiz.

 Rica ederim. Ben de size ve sizin nezdinizde HaberTuar Ailesinin sevgili okurlarına teşekkür eder saygılarımı sunarım.Sitene Haber Ekle Sitene Haber Ekle

Yorka İnşaat

YORUM YAZ

 • Ad Soyad:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.

   Yorumlar
   Toplam 2 yorum mevcut

  • Nurettin KALE 5 yıl önce yorumlandı

   1994 yilinda büyükçekmece belediye başkan adayliğindan tanidiğim şahsen beyefendiliği ile bende iz birakna değerli bir büyüğümdür. kendisine dünya ve ahiret saadetleri diliyorum.

  • hakan 5 yıl önce yorumlandı

   güzel bir röportaj olmuş görüşlerine aynen katılıyorum hüseyin beyin

  
  Hava Durumu
  Tümü Anket
  Darbe girişimi sonrası Siyasilerin, Medyanın ve STK'ların darbeye karşı ortak tavrı Türkiye siyasetinde yeni bir siyasi oluşum ve yakınlaşmalara sebep olur mu?

  NAMAZ VAKİTLERİ
  Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:

  SPOR TOTO SÜPER LİG

  Tür seçiniz:
  Karikatür
  Sen de Yaz
  Ziyaretçi Defteri
  Ziyaretçi Defteri
  Siz de yazmak istemez misiniz?
  Ziyaretçi Defteri
  Arşiv