Sistemler ve Başkanlık sistemi

Sistemler ve Başkanlık sistemi

13 Mart 2016, 17:00
Sistemler ve Başkanlık sistemi
Z. Şule Rıdvanoğlu
Osmanlının din merkezli yönetiminin ardından, iktidar gücünü ele geçirenler, yeni bir toplum inşa etmeye koyuldular.
Önce cumhuriyet, sonra demokrasiyle tanıştırıldık.

Altı asırlık siyasal, dinsel ve kültürel gelenekten gelen bu milletin kafaları, içi boş kavramlarla karıştırıldı.

Cumhuriyet ve demokrasinin farklı kavramlar olduğunu çoğumuz hala bilmiyor ama sistemden siyasal yönetim biçiminden konuşup duruyoruz…

Siyaset bilimcilere göre;

"Cumhuriyet, 'tekilci' bir karaktere sahiptir. Demokrasi ise 'çoğulcudur'".

Cumhuriyetçilik "tek kültürlülüğü", demokrasi "çok kültürlülüğü" esas alır.

Cumhuriyetçi siyasal kültürde farlılıklar "öteki" olarak nitelenir ve "zararlı/tehdit" olarak kabul edilir. Demokratik siyasal kültürde ise farklılıklar çoğulculuğun bir gereği olarak "yararlı/zenginlik" kabul edilir.

Cumhuriyetçi siyasal kültür "tek tip yurttaş" ve "tek tip toplum" projesini öngörür. Bu yüzden farklı "kimlik" taleplerini "bölücü" kabul eder. Demokratik siyasal kültür "farklı birey tipleri"nden oluşan "farklı toplum kümeleri"ni olduğu gibi kabul eder, onları değiştirmeyi, dönüştürmeyi amaçlamaz.

Cumhuriyetçi kültür "toplum yaratmayı" öngörür. Demokratik kültür ise "toplum mühendisliği"ne karşı çıkar. Cumhuriyetçi kültür bu yüzden yukarıdan aşağıya jakoben bir siyasal yöntemi esas aldığı için totaliter ve otoriterdir. Demokratik kültür ise toplumu var olan biçimiyle yani tüm farklılıkları ve çeşitlilikleriyle olduğu gibi kabul eden ve dolayısıyla topluma ideolojik içerikli müdahaleleri öngörmeyen bir siyaset anlayışını esas alır.

Cumhuriyetçi devletin dine yaklaşımı "ideolojik" olduğu için "sınırlayıcı", "müdahaleci-kontrol edici" ve "dışlayıcı" dır.

Demokratik devlet ise dine karşı nötr olduğu için özgürlükçüdür. Demokrasinin dinle ve dinsel yaşam tarzıyla bir problemi yoktur.

Cumhuriyetçi devlet bireyin doğuştan gelen dokunulmaz ve devredilemez hak ve özgürlüklerini devletin ideolojisi ve bekası adına sınırlamaktan kaçınmaz. Çünkü "hikmet-i hükümet", "kamu yararı", "yönetimin takdir yetkisi" cumhuriyetçi devletin olmazsa olmaz şartlarından birisidir. Bu yüzden hukuk devlet önceliklidir

Demokratik devlet ise temel hak ve özgürlüklerin sınırının olabildiğince geniş tutar ve özgürlükleri sınırlamayı kural olarak kabul etmez. Demokrasilerde hukuku devlet yapmaz toplum yapar. Bu nedenle hukuk devletin üstündedir. Hukuk karşısında birey ve devlet eşittir. Hukukun üstünlüğü ilkesi demokrasinin en baştaki ilkelerindendir.

Cumhuriyetçi devlet bireyden ve toplumdan gelebilecek saldırılara karşı devleti korumayı öngörür; bu yüzden devletçi-vesayetçi bir anlayışa sahiptir. Demokratik devlet bireyi ve toplumu devletten gelebilecek saldırılara karşı korumayı öncelikli kabul eder.

Cumhuriyet için devlet, demokrasi için birey-toplum önceliklidir. Cumhuriyetçi kültür ülke ve milleti "devlet için" gerekli görür. Demokratik kültür ise devleti "birey-toplum için" gerekli görür."

Kimilerine göre "Cumhuriyet beden, demokrasi ruhtur."

Bizim içinse, iman olmadıktan sonra, bedenin de ruhunda anlamı yoktur.

siyasi anlamsızlığın hüküm sürdüğü bu ortamda

Bugün meclisteki siyasi aktörlerin amacı nedir?

Cumhuriyetçi midirler? Demokrat mıdırlar?

Halk için mi? yoksa İktidar için mi siyaset yapmaktadırlar?

Cumhuriyetin içini dolduramamış, demokrasiyi içine sindirememiş siyasetçilerin ve bu milletin başkanlık sisteminden anladığı nedir?

Başkanlık sistemi nedir?

Cumhuriyetçi midir? Demokratik midir?

Biz millet olarak cumhuriyetçi miyiz? Demokrat mıyız?

Yoksa hiç birinden anlamayan hakim güce teslim olmuş zavallılar mıyız?

Sisteme itirazı olan yönetenler mi? Yönetilenler mi?

Sistem değişikliği, Millet için mi? yoksa iktidar için mi?

Sistemin ismi değişince, cismi de değişecek mi?

Daha adil, daha barışçı, daha birleştirici, daha dürüst, daha ahlaklı, daha seviyeli mi olacak?

Gerek aynı masada oturup konuşamayan idareci kafalar, gerekse milletin kafası değişmedikçe…

Cumhuriyetmiş, Demokrasiymiş, Başkanlıkmış fark eder mi?

Bu soruların sizde bir karşılığı var mı?

Çok şey fark eder mi diyorsunuz! yada hiçbirşey fark etmez mi diyorsunuz!

Her ne diyorsanız deyin, ama yeterki bir düşünün Allah rızası için...

ve tüm bu olanı biteni sisteme yüklemeyin.

habertuar.comSitene Haber Ekle Sitene Haber Ekle

Yorka İnşaat

YORUM YAZ

 • Ad Soyad:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.

   Yorumlar
   Toplam 2 yorum mevcut

  • soner erçim 2 yıl önce yorumlandı

   demokrasiyi islam ile süslerseniz islam cumhuriyeti ortaya çıkar. buna islam demokrasisi diyemezsiniz. bu nedenle islam cumhuriyete evet der ama demokrasiye hayır der. açık ayetlerde mesela tekasür suresinde çokluğun bir önemi olmadığı bildirilmiştir.

  • Sami 3 yıl önce yorumlandı

   demokrasi, cumhuriyet sisteminin içi boşalınca toplumlara yutturulan sistemin adıdır. ben ne demokrasiyi nede cumhuriyeti savunuyorum. ben müslümanım.her müslüman sadece ve sadece kuran'a dayalı sistemi savunmadığı sürece bize dayatılan sistemlerden birisini tercihe zorlanacak ve birisini kabulleneceğiz.ne mutlu müslümanım deyip yaşayanlar

  
  Hava Durumu
  Tümü Anket
  Darbe girişimi sonrası Siyasilerin, Medyanın ve STK'ların darbeye karşı ortak tavrı Türkiye siyasetinde yeni bir siyasi oluşum ve yakınlaşmalara sebep olur mu?

  NAMAZ VAKİTLERİ
  Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:

  SPOR TOTO SÜPER LİG

  Tür seçiniz:
  Karikatür
  Sen de Yaz
  Ziyaretçi Defteri
  Ziyaretçi Defteri
  Siz de yazmak istemez misiniz?
  Ziyaretçi Defteri
  Arşiv