"Türk Akımı" projesinin Türkiye için önemi

"Türk Akımı" projesinin Türkiye için önemi

27 Eylül 2015, 00:00
2013 yılında Ukrayna’da başlayan iç savaş ve Rusya'nın bu ülkeye yapmış olduğu müdahale Rusya ve Batı arasındaki ilişkilere farklı bir ivme getirmiştir. Çünkü ABD ve AB Ukrayna’ya yapılan bu müdahaleden hoşnut olmamışlardır. Yaşanan bu olaylardan sonra ABD ve AB Rusya devletine ekonomik anlamda bazı yaptırımlar uygulamaya başlamış ve Rusya devleti de alınan bu yaptırımlara karşı Avrupa’ya sağlamış olduğu enerji akımı kartını oynamıştır. İlişkiler ciddi anlamda gerilmiş ve Rusya devlet başkanı Putin' nin 2014 yılında Türkiye ziyareti ile birlikte Güney Akım projesi yerine Türk Akımı projesini uygulayacağını belirtmiştir.

2013 yılında Ukrayna'nın AB ile yakınlaşması Rusya tarafından sert bir tepkiyle karşılanmış ve bunun sonucunda Rusya Kırım’ı kendisine bağlamıştır. Rusya'nın yapmış olduğu bu hamle AB ve ABD tarafından sert karşılanmış ve Rusya’ya ekonomik ambargolar uygulanmış ve uygulanan bu ambargolar sonucunda Rusya ekonomik anlamda ciddi zararlar görmüştür. Mesela Rus Para biriminin(ruble) ciddi anlamda değerinin düşmesi ve Rus devletinin vergileri arttırmak zorunda kalmış olması ve uluslararası arenada faaliyet gösteren Rus şirketlerinin kar marjlarının ciddi anlamda düşmesi Rus devletini AB’ye karşı bir hamle yapmak durumunda bırakmıştır. Rusya Karadeniz’in altından geçmesi beklenen enerji bağlantısı Güney Akım projesini iptal etmek zorunda kalmış ve alternatifleri değerlendirmiştir. Rusya'nın Güney akım projesini iptal etmesi bu enerji akımının güzergâhı üzerinde önemli bir geçiş ülkesi olan Bulgaristan'ın AB üyesi olması ve Rusya’ya karşı AB tarafından uygulanmakta olan yaptırımları bir AB üyesi olarak desteklemesi Rusya'nın farklı alternatifleri değerlendirmesine neden olmuş ve Rusya Türk Akım projesini dile getirmiştir. Aynı zamanda Rusya Güney Akım projesini iptal etmesinin bir diğer boyutu ise Rusya’nın ekonomik sıkıntılar yaşaması sebebi ile Türk Akım projesini değerlendirmek zorunda kalmasıdır. Çünkü Karadeniz altından geçecek boru hattının Türk Akımı ile birlikte kısalması ve Rusya’nın bu projeden maddi anlamda tasarruf elde edecek olması, ekonomik anlamda zor durumda olan Rusya adına önemli bir fırsattır. Aynı zamanda Türk akımı projesi ile AB’ye 63 milyar metreküp doğalgaz akışının sağlanması beklenilmekte ve bu proje ile birlikte hem Rusya hem Türkiye hem de AB ülkeleri için enerji arz güvenliği kapsamında kritik bir öneme sahip olması dile getirilmektedir.

Türkiye'nin bölge de yükselen bir güç olma isteği bunun yanı sıra Türkiye'nin ciddi anlamda enerji talebinin artması Türkiye devletini bu güne kadar olumlu anlamda kullanamamış olduğu jeostaratejik konumunu etkili bir biçimde kullanmaya itmiştir. Türk Akımı projesi ile birlikte Rusya'nın bu projede her ne kadar yönetici güç olursa olsun Türkiye de bu proje içerisinde bir paydaş durumunda yer alacak olması ve bu proje ile birlikte Türkiye-AB ilişkileri farklı bir boyut kazanacağı beklenmektedir. Ayrıca ciddi anlamda bir enerji talebi olan Türkiye'nin bu anlaşma ile birlikte daha önceden Rusya’dan ithal etmiş olduğu petrol ve doğal gaz fiyatlarında bir azalma beklenilmekte ve Türk Akımı projesi enerji talebi konusunda da Türkiye'nin doğal gaz kullanımına yapacağı katkı daha net bir biçimde görülecektir.

Türk Akımı ile birlikte Türkiye'nin yeni bir enerji merkezi olma özelliğinin ön planda olduğudur. Ayrıca Türkiye'nin enerji politikalarının önceliğinde enerji maliyetlerinin düşürülmesi,enerji kaynaklarının güvenilir bir şekilde temin edilmesi de önemlidir.Doğu-Batı ile Kuzey-Güney arasında enerji kaynaklarının aktarımını sağlayacak olan enerji anlaşmalarının vazgeçilmez güzergâhının Türkiye olması bu anlamda Türkiye'yi enerjide merkez üssü bir ülke konumuna getirecektir.

habertuar.com
Sitene Haber Ekle Sitene Haber Ekle

Yorka İnşaat

Bu içeriğe yorum yapan ilk siz olun!

 • Ad Soyad:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
  
  Hava Durumu
  Tümü Anket
  Darbe girişimi sonrası Siyasilerin, Medyanın ve STK'ların darbeye karşı ortak tavrı Türkiye siyasetinde yeni bir siyasi oluşum ve yakınlaşmalara sebep olur mu?

  NAMAZ VAKİTLERİ
  Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:

  SPOR TOTO SÜPER LİG

  Tür seçiniz:
  Karikatür
  Sen de Yaz
  Ziyaretçi Defteri
  Ziyaretçi Defteri
  Siz de yazmak istemez misiniz?
  Ziyaretçi Defteri
  Arşiv