400 Bebeğin Ölümünden Sorumlu Olan “Bebek Çiftçisi” Lakaplı Seri Katil Amelia Dyer

400 Bebeğin Ölümünden Sorumlu Olan “Bebek Çiftçisi” Lakaplı Seri Katil: Amelia Dyer Gelmiş geçmiş seri katiller arasındaki en kötü şöhrete sahip olan ve en acımasız katillerin başında Amelia Dyer gelmektedir. Bu unvanı hak etmek için ise 400 bebeği öldürmüştür. Amelia Dyer Kimdir? 1886 yılında İngiltere’nin Bristol şehrinin dışında bir kasabada dünyaya gelen Amelia Dyer, büyük […]

 400 Bebeğin Ölümünden Sorumlu Olan “Bebek Çiftçisi” Lakaplı Seri Katil Amelia Dyer

30.05.2021 - 18:14

Güncelleme : 30.05.2021 - 18:14
45 views
400 Bebeğin Ölümünden Sorumlu Olan “Bebek Çiftçisi” Lakaplı Seri Katil: Amelia Dyer

Gelmiş geçmiş seri katiller arasındaki en kötü şöhrete sahip olan ve en acımasız katillerin başında Amelia Dyer gelmektedir. Bu unvanı hak etmek için ise 400 bebeği öldürmüştür.

Amelia Dyer Kimdir?

1886 yılında İngiltere’nin Bristol şehrinin dışında bir kasabada dünyaya gelen Amelia Dyer, büyük bir ailenin çocuklarından biriydi. Özellikle edebiyata ilgisiyle bilinen seri katil, iyi bir eğitim almış ve ardından da kendisinden 35 yaş büyük olan biriyle evlenmiştir. Evlendikten sonra ise ailesiyle olan ilişkisini kesmiştir. Ancak çok geçmeden Amelia Dyer’ın kocası ölmüş ve yeni doğan bebeğiyle geçim sıkıntısı çekmeye başlamıştır.

İşte bu noktada o yıllarda İngiltere’nin en gözde mesleklerinden birisi olan bebek çiftçiliği ile tanışmıştır. Bebeklerine bakabilecek durumda olmayan aileler bebek çiftçilerine bebeklerini veriyordu. Bebek çiftçileri ise sağladıkları bakım hizmetleri karşılığında ücret alıyorlardı.

Amelia Dyer da bu işi yapmak için bir hemşireden derler aldı. Daha sonrasında da gazeteye ilan vererek bakabileceği bebekleri buldu. Daha çok para kazanmak için bebekleri aç bırakan seri katil, daha sonrasında ise gelirini arttırmak için bebeklere kimyasal enjekte ederek onları öldürmeye başladı.

Çok geçmeden yakalanan seri katil bebek ihmali dolayısıyla sadece 6 ay cezaevinde kaldı. Ancak bu süre içerisinde psikolojisi bozuldu ve cezaevi çıkışında bir süre psikolojik kliniklerde kaldı.

Amelia Dyer 1836 yılında doğdu

    Amelia Dyer 1836 yılında doğdu

Nasıl Bu Kadar Ünlü Oldu?

Psikolojik tedavisi bittikten sonra geçimini sağlamak için yeniden bebek çiftçiliği işine dönen Amelia Dyer, gazetelere daha fazla reklam vererek baktığı bebeklerin sayısını arttırdı. Bebekleri öldürmeye devam eden seri katil, bu noktada daha dikkatli davranmaya başladı. Eğer bebeklerin aileleri bebeklerini almak için geri gelirlerse onlara başka bebekler vermeye başladı.

Öldürdüğü bebekleri bezlere sarıp şehrin farklı noktalarına bırakmaya, Thames Nehrine atmaya ve çeşitli yerlere gömmeye başladı. Ayrıca sürekli olarak adres değiştirip başka isimler kullandı.

Artan bebek ölümleri polislerin üzerinde büyük baskılar oluşturdu. Adli tıp da gelişmemiş olduğu için bebeklerin ölüm nedenleri belirlenemiyordu. En nihayetinde 1896 yılında Thames Nehrinde kâğıda sarılı bir bebek cesedi daha bulundu. Kâğıdın köşesinde ise Dyer ismi ve adresi bulunuyordu. Bunun üzerine bebek çiftçisinin evine giden polis, evdeki yoğun leş kokusu sebebiyle kadını tutukladı. Amelia Dyer bütün suçlarını itiraf etti ve idam edildi.

Kocası öldükten sonra para kazanmak için bebek çiftçiliği adı verilen işe girdi

Amelia-Dyer2

 

Hapishaneden çıktıktan kısa bir süre sonra bebek çiftçiliği işine geri döndü

Amelia-Dyer4

 

Amelia Dyer, 30 yıl içinde yaklaşık 400 bebek öldürdü

Amelia-Dyer5

Amelia Dyer mahkemeye çıktı ve idam cezası aldı

Amelia-Dyer6

YORUMLAR
Bir Yorum Yapın