ABD’de Demokratlardan borç tavanı desteği

ABD Senatosu'nda borç tavanı için Cumhuriyetçilerden gelen Aralık ayına kadar yükseltme teklifine Demokratların da destek verdiği belirtildi ...

 ABD’de Demokratlardan borç tavanı desteği

07.10.2021 - 8:23

Güncelleme : 07.10.2021 - 8:23
4 views

ABD Senatosu’nda borç tavanı için Cumhuriyetçilerden gelen Aralık ayına kadar yükseltme teklifine Demokratların da destek verdiği belirtildi. Ülkenin yakın dönemde temerrüde düşme riski yavaş yavaş ortadan kalkarken siyaset sahnesinin biraz daha…

 www.habertuar.com 

ABD’de Demokratlar, Senato Cumhuriyetçi Parti lideri Mitch McConnell’ın borç tavanını Aralık ayına kadar yükseltme yolundaki teklifini kabul edeceklerini işaret ettiler.

Bu durum, ülkenin yakın zamanda temerrüde düşme riskini ortadan kaldırırken, yıl sonu yaklaşırken diğer bir sert siyasi kavganın yolunu açabileceği yönünde yorumlara da neden oldu.

Senato Çoğunluk Lideri Chuck Schumer konu hakkında kamuoyuna açıklama yapmadı, ancak onunla bir toplantı yapan Demokratlar, borç limitinde kısa vadeli bir artırım yapma konusunu desteklemeye hazır olduklarını söylediler.

Ancak Demokratlara, borç limitinde uzun vadeli bir artırımı McConnell’ın talep ettiği üzere sadece Demokratların oyları ile geçirmek için uzlaşma olarak adlandırılan bir süreci kullanmaya karşılar.

Senato’da kritik hamle

Senato aynı zamanda Çarşamba günü öğleden sonra, Cumhuriyetçilerin bloke etmeye hazırlandıkları borç limitini askıya almayı öngören bir tasarının oylanmasına yönelik bir adımı erteledi.

Bloomberg’e konuşan konu hakkında bilgi sahibi bir kaynağa göre, McConnell’ın teklifi, uzlaşma sürecinin bu ayın ilerleyen dönemlerinde sona erecek olan borçlanma limitini artırmak için kullanılacak bir araç olarak çok uzun olduğunu söyleyen Demokratların bu blöfünü görmek için düzenlendi.

Aynı kaynak, teklifin ayrıca temerrüdün yaklaşması ile birlikte Cumhuriyetçilerin esneklik konusunda istekli olduklarını kamuoyuna gösterdiğine dikkat çekti.

Bu teklif öte yandan, Başkan Joe Biden’ın Salı günü geç saatlerde basın mensuplarına, Senato Demokratları arasında meclisin borç limiti tedbirinin onaylanmasını uzatan kuralını geçici olarak değiştirmeye yönelik tartışmalardan bahsederek, bunun “gerçek bir ihtimal” olduğunu söyledi.

Ancak halen bu adımın atılabilmesi için Senato’daki tüm Demokratların desteği gerekiyor ve Demokrat Senatör Joe Manchin Çarşamba günü basın mensuplarına yaptığı açıklamada bu kuralın değiştirilmesine destek vermeyeceğini söyledi.

YORUMLAR
Bir Yorum Yapın