ABD’de enflasyon beklentisi rekor kırdı

ABD'de tüketicilerin enflasyon beklentisi yükselmeye devam ederken, fiyat artışlarının kalıcı olacağı endişesi Fed'in düşük enflasyon hedefi ile ...

 ABD’de enflasyon beklentisi rekor kırdı

14.10.2021 - 6:01

Güncelleme : 14.10.2021 - 6:01
7 views

ABD’de tüketicilerin enflasyon beklentisi yükselmeye devam ederken, fiyat artışlarının kalıcı olacağı endişesi Fed’in düşük enflasyon hedefi ile çelişiyor. ABD Merkez Bankası’nın New York anketine göre, ABD’li tüketicilerin enflasyon beklentileri, artan f…

 www.habertuar.com 

ABD’de tüketicilerin enflasyon beklentisi yükselmeye devam ederken, fiyat artışlarının kalıcı olacağı endişesi Fed’in düşük enflasyon hedefi ile çelişiyor.

ABD Merkez Bankası’nın New York anketine göre, ABD’li tüketicilerin enflasyon beklentileri, artan fiyat baskıları nedeniyle Eylül ayında yükselmeye devam etti.

Amerikan hane halkının bir yıl sonraki enflasyon beklentisi yüzde 5,2’den yüzde 5,3’e yükselirken, üç yıl sonraki medyan beklenen enflasyon yüzde 4’ten yüzde 4,2’ye yükseldi. Bu rakam 8 yıldır yapılan anketin tarihindeki en yüksek beklenti oldu.

FED’İN HEDEFİ YÜZDE 2

ABD’de enflasyon şuanda yüzde 5,3 seviyesinde bulunuyor. Başkan Jerome Powell dahil olmak üzere Fed yetkilileri, yükselen enflasyonu tedarik zinciri sıkıntılarına ve pandeminin etkisinin azalmasıyla birlikte gerçekleşen talep artışlarına bağlıyor. Fed’in enflasyon hedefi ise yüzde 2.

New York Fed, Salı günkü gerçekleştirdiği basın açıklamasında uzun vadeli enflasyon beklentileri konusunda pandemi öncesi dönemi işaret etti.

FAİZ ARTIRIMI BEKLENENDEN ÖNCE GELEBİLİR

Deutsche Bank ekonomistleri Salı günü açıkladıkları bilgi notunda, enflasyon beklentilerindeki artış nedeniyle, Fed’in faiz oranlarını Aralık 2022’den önce artırmaya başlaması bekleniyor. Bankanın faizlere ilişkin önceki tahmini de 2020 sonuydu.

Fed’in faiz artırım konusundaki olası hamleleri ise gelişmekte olan ülkeler tarafından yakından inceleniyor. Türkiye ekonomisinin de dahil olduğu gelişmekte olan ülke ekonomileri, bu hamleden doğrudan etkilenecek.

YORUMLAR
Bir Yorum Yapın