AMB/Villeroy: Pandemi alım programının esneklikleri araç setinde kalmalı

Fransa Merkez Bankası Başkanı ve Avrupa Merkez Bankası (AMB) Yönetim Konseyi Üyesi, François Villeroy de Galhau, Mart ayında sonra erecek pandemi ...

 AMB/Villeroy: Pandemi alım programının esneklikleri araç setinde kalmalı

13.10.2021 - 5:17

Güncelleme : 13.10.2021 - 5:17
4 views

Fransa Merkez Bankası Başkanı ve Avrupa Merkez Bankası (AMB) Yönetim Konseyi Üyesi, François Villeroy de Galhau, Mart ayında sonra erecek pandemi acil alım programının bazı esnekliklerinin AMB’nin araç setinde kalması gerektiğini söyledi.

 www.habertuar.com 

Avrupa Merkez Bankası cephesinden pandemi alım programıyla ilgili yönlendirmeler gelmeye devam ediyor.

Avrupa Merkez Bankası (AMB) Yönetim Konseyi Üyesi, François Villeroy de Galhau, pandemi acil alım programının sona ermesinin teşviklerin biteceği anlamına gelmediğini, AMB’nin araç seti arasında programa ilişkin bazı esnekliklerin kalması gerektiğini söyledi.

Villeroy, programda net alımların sona ermesini takiben, bağlantılı varlıkların yeniden yatırıma yönlendirilmesinin teşviklerin devamı için kritik önemde olduğunu söyledi.

PEPP sonrası yeni teşvik sinyali

Euro Bölgesi’ndeki toparlanmayla 1.8 trilyon euroluk pandemi acil alım programının gelecek sene Mart’ta sona ermesi bekleniyor. Yetkililer, toparlanmaya zarar vermeden teşviklerin nasıl çekileceğini müzakere edecek.

Avrupa Merkez Bankası Yönetim Konseyi Üyesi Madis Muller daha önce verdiği bir mülakatta Merkez Bankası’nın bir seçeneğinin pandemi öncesi varlık alım programının artırılması olduğunu söylemişti.

Muller “PEPP’yi sonlandırırken önceki parasal genişleme programının artırılma olasılığını tartışacağız. Alınacak karar, o günkü piyasa koşullarına ve ekonomik görünüme bağlı olacak” yorumunu yapmıştı.

Muller’in Yunan mevkidaşı Yannis Stournaras PEPP’nin bitirilmesine dair erken değerlendirilme yapılmaması gerektiğini, henüz ‘zafer’ ilan etmek için erken olduğunu söylemişti.

YORUMLAR
Bir Yorum Yapın