Avrupa'da doğal gaz, Putin'in açıklamalarının ardından gevşedi
Ekonomi

Avrupa’da doğal gaz, Putin’in açıklamalarının ardından gevşedi

Avrupa’da doğal gaz fiyatları yüzde 60 artışla rekor seviyelere ulaşmasının ardından, Rusya Devlet Başkanı Putin’in açıklamalarının etkisiyle düşüş kaydetti.

 www.habertuar.com 

Avrupa’da doğal gaz fiyatları yüzde 60 artışla rekor seviyelere ulaşmasının ardından, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in küresel enerji piyasalarını istikrara kavuşturmaya yardım etmeye hazır olduğunu söylemesi ile düşüş gösterdi.

Hollanda ve İngiltere’de vadeli doğal gaz işlemleri yüzde 7’den fazla geriledi. Hollanda’da Amsterdam saatiyle 16:25’te, 1 megavatsaat gazın fiyatı yüzde 7,3 azalışla 107,50 euroya kadar düştü.

Ekim başında 96 euro seviyesinde bulunan doğal gaz fiyatları, Avrupa’da derinliği en fazla olan Hollanda merkezli sanal doğal gaz ticaret noktası TTF’de işlem gören vadeli kontratlarda, 1 megavatsaati 160 euroya kadar çıkarak rekor kırmıştı.

Diğer taraftan, ABD’de doğal gaz fiyatları sadece bir gün önce 12 yılın en yüksek seviyesine ulaştıktan sonra yüzde 8,3’e kadar geriledi.

Neredeyse aralıksız devam eden bir haftalık kazanımların ardından, fiyatlardaki hızlı gerileme, son günlerde enerji piyasalarındaki oynaklığı gözler önüne serdi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu