Bakan Nebati'den 'enflasyon' açıklaması: Zorluklara takılıp kalmayın, sonsuza kadar sürmez
Ekonomi

Bakan Nebati’den ‘enflasyon’ açıklaması: Zorluklara takılıp kalmayın, sonsuza kadar sürmez

Hazine ve Maliye Bakanı Nebati, TÜİK’in yıllık enflasyonun 20 yıl sonra yüzde 50’nin üzerine çıkarak yüzde 54,44’e yükseldiğini bildirmesinin ardından sosyal medya hesabından açıklamalarda bulundu.

 www.habertuar.com 

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, TÜİK’in yıllık enflasyonu açıklamasından sonra “Enflasyon karşısında yaşadığımız zorluklarda takılı kalıp hadiseyi sonsuza dek sürecek gibi görmek, bizim bakış açımızda yer almamaktadır” açıklamasını yaptı.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) yıllık enflasyonun 20 yıl sonra yüzde 50’nin üzerine çıkarak yüzde 54,44’e yükseldiğini açıklamıştı.

Nureddin Nebati Twitter hesabından açıklama yaparak enflasyon verilerini değerlendirdi.

Nebati’nin açıklaması şöyle:

SEÇİME TEK HANELİ RAKAM İLE GİRECEĞİZ: “2023 Haziran seçimlerine de tek haneli bir enflasyon rakamı ile gireceğiz. Unutmayalım ki gerçekten her zorlukla beraber bir kolaylık vardır. Enflasyon karşısında yaşadığımız zorluklarda takılı kalıp hadiseyi sonsuza dek sürecek gibi görmek, bizim bakış açımızda yer almamaktadır.

DÖVİZ GİBİ ENFLASYON DA DÜŞECEK: Döviz kurunu kapsamlı ve yenilikçi metotlar ile düşürdüğümüz gibi enflasyonu da önümüzdeki dönemde düşüreceğiz. Ayrıca, diğer bakanlıklarımız ile işbirliği içerisinde fahiş fiyat uygulayan işletmelerin denetlenmesine ve gerekli yaptırımların uygulanmasına yönelik faaliyetlerimizi sürdürmekteyiz. Önümüzdeki dönemde mali disiplin içerisinde enflasyon ile mücadeleyi sürdürmekte kararlıyız.

ENFLASYONUN GELİŞMİŞ VE GELİŞMEKTE OLAN TÜM ÜLKELERDE ETKİLİ OLDUĞUNA BİRLİKTE ŞAHİT OLUYORUZ: Enflasyonla kararlı bir şekilde mücadele ettiğimizi yakın zamanda gıda ürünlerinde ve elektrikte yaptığımız KDV indirimleri ile gösterdik. Bu süreçte ülkemizde de özellikle enerji ve diğer emtia fiyatları kaynaklı baskıların etkili olduğunu ve şubat ayında yıllık TÜFE’nin yüzde 54,44’e, ÜFE’nin ise yüzde 105,01’e ulaştığını görüyoruz. Salgın sonrası dönemde küresel ekonomik aktivitedeki toparlanma neticesinde enflasyonun gelişmiş ve gelişmekte olan tüm ülkelerde etkili olduğuna birlikte şahit oluyoruz.” (HABER MERKEZİ)

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu