Hindistan Merkez Bankası faizi sabit tuttu

Hindistasn Merkez Bankası, herhangi bir değişiklik kararı almayarak politika faizini yüzde 4'te sabit tuttu. www.habertuar.com  Hindistan Merkez ...

 Hindistan Merkez Bankası faizi sabit tuttu

08.10.2021 - 8:08

Güncelleme : 08.10.2021 - 8:08
8 views

Hindistasn Merkez Bankası, herhangi bir değişiklik kararı almayarak politika faizini yüzde 4’te sabit tuttu.

 www.habertuar.com 

Hindistan Merkez Bankası (RBI), politika faizini yüzde 4 seviyesinde sabit tuttu. Bloomberg anketine katılan ekonomistlerin medyan beklentisi de politika faizinde herhangi bir değişiklik yapılmayacağı yönündeydi.

RBI Başkanı Shri Shaktikanta Das, gerektiği sürece gevşek para politikasının sürdürüleceğini ve Hindistan’ın bir önceki para politikası toplantısındaki zamanlara göre daha iyi bir pozisyonda olduğunu söyledi.

Para politikası kurulundaki altı üyeden beşinin para politikasının gevşek kalması yönünde oy kullandığını belirten Das, Hindistan’daki ekonomik toparlanmanın hızlandığını ve enflasyon görünümünün olumlu olduğunu vurguladı.

Temmuz ve Ağustos aylarında gerçekleşen enflasyonun merkez bankasının beklentilerinin altında kaldığını belirten Das, bunun son para politikası toplantısındaki duruşu haklı çıkardığını belirtti.

Das, yükselen emtia fiyatlarını da değerlendirerek, “Değişen durumun büyük bir dikkatle takip edilmesi gerekiyor” dedi.

Sene sonunda Hindistan’ın yüzde 9,5 büyümesini beklediklerini belirten Das, yıl sonunda enflasyonun yüzde 5,3’e ulaşmasını beklediklerini söyledi.

YORUMLAR
Bir Yorum Yapın