İngiltere’de istihdam pandemi öncesi seviyelerini aştı

Birçok iş grubunda eleman açığı yaşayan İngiltere'de istihdam göstergeleri de yukarı yönlü ivmesini devam ettiriyor. İngiltere Vergi Dairesi'nin ...

 İngiltere’de istihdam pandemi öncesi seviyelerini aştı

13.10.2021 - 4:40

Güncelleme : 13.10.2021 - 4:40
8 views

Birçok iş grubunda eleman açığı yaşayan İngiltere’de istihdam göstergeleri de yukarı yönlü ivmesini devam ettiriyor. İngiltere Vergi Dairesi’nin verilerine göre, istihdam geçen ay 207 bin artarak rekor kırdı.

 www.habertuar.com 

İngiliz şirketleri geçen ay çalışan sayısını koronavirüs öncesi seviyelerin üzerine çıkardı.

Bu durumun, İngiltere Merkez Bankası’nı (BOE) faiz artırımına gitmeye yöneltebilecek işgücü piyasasındaki güçlü seyre işaret ettiği diyor.

İngiltere Vergi Dairesi’nin verilerine göre, istihdam geçen ay 207 bin artarak rekor kırdı. Ulusal İstatistik Ofisi tarafından açıklanan diğer bir rakam, iş açığının da 1,2 milyona yükselerek rekora ulaştığını gösterdi.

Bu veriler, istihdamdaki güçlü toparlanmanın, hükümetin geçen ay destek programını sonlandırmasının ardından, ücretsiz izindeki 1 milyon çalışanın büyük kısmının muhtemelen işlerine dönebilmesini sağlayacağını işaret ediyor.

İngiltere Merkez Bankası’nın Para Politikası Komitesi üyeleri bu verileri faiz artırım kararı almadan önce, finans piyasalarının Aralık ayında faiz artışını fiyatladıkları bir ortamda, dikkatle inceliyor.

HSBC Asset Management makro ve yatırım stratejisti Hussain Mehdi, “Para Piyasası Komitesi üyelerinin son dönemdeki şahin tonu, enflasyon endişelerinin şimdilerde oldukça arttığını gösteriyor ve bu durum faiz artırımları için çıtayı düşürüyor. Güçlü Ekim ayı istihdam verileri Aralık toplantısında bir faiz artırımı için kapıyı açabilir” dedi.

YORUMLAR
Bir Yorum Yapın