İnşaat maliyetlerindeki artış zirveden geriledi

İnşaat maliyetlerindeki artış Temmuz ayında zirveye ulaştıktan sonra Ağustos'ta geriledi. www.habertuar.com  Türkiye İstatistik Kurumu’nun ...

 İnşaat maliyetlerindeki artış zirveden geriledi

14.10.2021 - 4:58

Güncelleme : 14.10.2021 - 4:58
6 views

İnşaat maliyetlerindeki artış Temmuz ayında zirveye ulaştıktan sonra Ağustos’ta geriledi.

 www.habertuar.com 

Türkiye İstatistik Kurumu’nun açıkladığı verilere göre, inşaat maliyet endeksi Temmuz ayında yıllık yüzde 4,76 artışla zirveyi gördükten sonra Ağustos’ta yüzde 42,13’e geriledi.

Bina inşaatı maliyet endeksi, bir önceki aya göre yüzde 1,06, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 42,97 arttı. Malzeme endeksi bir önceki aya göre yüzde 1,03, işçilik endeksi yüzde 1,13 artarken, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 53,42, işçilik endeksi yüzde 21,67 arttı.

Boykot kararı alan müteahhitler inşaatları durdurmuştu

Müteahhitler çimento sektörüne yönelik eleştirileri sonrasında inşaatları geçici olarak askıya almıştı.

İMKON Başkanı Tahir Tellioğlu, Bloomberg HT’ye yaptığı açıklamada daha önce duyurdukları gibi inşaatları geçici olarak durdurduklarını söyledi. Tellioğlu, boykotun süresine gelişmelere göre karar vereceklerini söylerken, “2 günde de bitirebiliriz, 15 gün de uzatabiliriz” diye konuştu.

Daha önce yaptığı açıklamada Tellioğlu, çimento fiyatlarında yüzde 200’ü bulan haksız zamlar olduğunu belirterek çimentocularla masaya oturmak istediklerini belirtmişti. Tellioğlu, masa talebine herhangi bir yanıt alamayınca grev kararı aldıklarını açıklamıştı.

Tellioğlu şu açıklamaları yapmıştı: Çimentocular, ‘üretim kapasitesi 115 milyon ton. 80 milyon tonluk üretim var. Bazıları yurtdışına sattığımızdan dolayı tedarik sorunu yaşıyoruz’ diye açıklama yapıyorlar. Bu, yurtdışına sattığın için tedarik sorunu değildir, bu içeride üretimi kısıtlayarak fiyatı artırma politikasıdır. Bunu doğru bulmuyoruz. Ayrıca şu anda 4-5 büyük yatırımcının ilgili bakanlıklara çimento fabrikası kurmak için müracaatı olduğunu biliyoruz. Dolayısıyla içeride çimento üretimini karşılamada kapasite sıkıntısı varsa bu yatırımcılara izin verilerek çimento sektörünün daha da büyütülmesine tarafız. Gerekirse de çağrımız karşılık bulmazsa biz de çimento fabrikaları kurma girişimine başlayabiliriz.

YORUMLAR
Bir Yorum Yapın