Küresel piyasalarda Powell morali
Ekonomi

Küresel piyasalarda Powell morali

Ukrayna-Rusya savaşının etkisiyle belirsizlik fiyatlamalarının hakim olduğu küresel piyasalarda Fed Başkanı Jerome Powell’ın para politikasına yönelik ifadeleri risk iştahını destekledi.

 www.habertuar.com 

Fed Başkanı Jerome Powell Mart ayı için 25 baz puanlık faiz artışına işaret ederek enflasyonu dikkatli şekilde izledikleri mesajını verirken, küresel piyasalarda risk iştahı yükseldi.

Asya piyasalarında Japonya yükselişlere öncülük etti. Güney Kore Kospi endeksi de yüzde 1’i aşan yükseliş kaydetti.

Avrupa vadelilerinde sınırlı düşüş izlenirken, Çarşamba günü ralli yapan ABD endekslerinin vadelilerinde ise yatay bir seyir söz konusu.

Bloomberg dolar endeksi yüzde 0,2 artış gösterirken ABD 10 yıllık tahvil getirisi de yüzde 1,85 seviyesine geriledi.

Küresel piyasalarda emtiadaki artış ön sıralarda yer almaya devam etti. OPEC+ toplantısının ardından Brent petrol 116 doların üzerini gördü. Bloomberg Spot Emtia Endeksi rekor seviyeye yükselirken 1974’ten bu yana en primi haftalık kapanışa hazırlanıyor.

Powell’ın mesajları

ABD Merkez Bankası (Fed) Jerome Powell, yüksek enflasyonu sınırlamak için bu ay faiz artırımı planına uyacaklarını ancak Ukrayna’da savaşın patlak vermesinin Fed politika yapıcıları için görünümü “son derece belirsiz” hale getirdiğini açıkladı.

Powell, merkez bankasının sıkı bir işgücü piyasasında yüksek enflasyonla mücadele etmek için bu ayın sonlarında faiz oranlarını artırmayı beklediğini söyledi.

Powell değerlendirmesinde, “Enflasyonun yüzde 2’nin oldukça üzerinde olması ve güçlü bir işgücü piyasası ile bu ayın sonlarında yapacağımız toplantıda federal fon oranı hedef aralığını yükseltmenin uygun olacağını umuyoruz.” dedi.

ABD’de işverenlerin açık iş pozisyonlarını doldurmakta zorlandıklarını ve işçilerin istifa ettiğini söyleyen Powell, bu durumun son yıllarda ücretlerin en hızlı şekilde yükselmesine sebep olduğunu belirtti.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu