Dünya'nın En Pahalı 10 Kedi Cinsi ve Kısaca Özellikleri
Evcil Hayvanlar

Dünya’nın En Pahalı 10 Kedi Cinsi ve Kısaca Özellikleri

Dünyanın En Pahalı 10 Kedi Cinsi Ve Kısaca Özellikleri

Dünyanın en sevimli hayvanlarının başında gelen kediler bir kısım insan için korku verici olsa da, insanların çoğu onlardan hoşlanır ve ilgi gösterirler. Dünyada evcil hayvan olarak en çok tercih edilenlerde yine kedilerdir.

Her köşe başında rastlayabileceğiniz bu sevimli hayvanların bazı cinsleri ise gerçekten dudak uçuklatan fiyatlar sahipler. Dünyanın en pahalı kedileri ise şu şekilde sıralanıyor.

  1. Ashera Kedisi

Ashera Kedisi

Dünyanın en pahalı kedilerinin arasında ilk sırayı ashera kedileri almaktadır. Genetik biliminin ilginç çalışmalarından birisi olan bu kediler son 10 yıldır dünya üzerinde tanınmaktadır. Laboratuvar ortamlarında üretilen bu kedilerin kökeni ise Asya Leopar kedisi ile Afrika Serval Kedisinin çiftleşmesinden geliyor.

Ancak bu çiftleşmeden doğan yavrular daha sonrasında başka türlerin genleri ile çaprazlama gen hizalaması yöntemi ile birleştiriliyor. Eğer bu kediye sahip olmayı istiyorsanız öncelikle 1 yıla varan bekleme süresini göze almanız gerekecek. Daha sonrasın da sahip olmak için ise 20 bin ile 100 bin Dolar arasında değişen fiyatlarını gözden çıkarmanız gerekiyor.

Tüylerinin desenleri leoparı andırmakla birlikte, boyu 150 cm ve kilosu da 15 kiloya kadar varabiliyor. Olabildiğince kedi genlerine sahip olması için çalışan bilim adamları yine de tuhaflıklarını gideremiyor. Bakımı ve beslenmesi diğer kedi türleriyle aynı olan bu kediler aynı zamanda son derece akıllı ve sevimliler.

  1. Savannah Kedileri

Savannah Kedileri

Afrika Serval Kedisi ile Siyam Kedisinin melezlenmesinden dünyaya gelen Savannah kedileri, 1980 yılından bu yana dünyanın her tarafındaki kedi severler tarafından evlat ediniyorlar. Atlatik duruşunun yanı sıra egzotik havasını şirinlik ve vahşilik ile birleştiren bu kedilerin fiyatları ise 2 bin ile 50 bin Dolar arasında değişiklik gösteriyor.

Uzun ve ince yapıları bulunan bu kedilerin vahşi görünüşlerinin altında son derece ılımlı bir huyları vardır. Sevgi delisi olan bu kediler, tasmayla gezdirilme özelliğine sahip olmalarının yanında tam bir kucak kedisidirler. Kedilerin genel huylarına aykırı olan diğer bir özellikleri ise suyu sevmeleri ve sıcak su dolu bir küvette saatlerini geçirebilmeleridir.

  1. Bengal Kedisi

Bengal Kedisi

Farklı cinlerin melezlenmesiyle elde edilen bu kediler son derece nadir bulunan kedi türlerindendir. Egzotik türler içerisinde yer alan bu türün fiyatı ise bin ile 25 bin Dolar arasında değişiklik gösteriyor.

En belirgin özelliklerinin arasında benekli kürkleri ve atletik vücut yapıları bulunan bu türün diğer özellikleri arasında sevimlilikleri ve oyuncu olmaları ön plana çıkmaktadır. 10 ile 16 yıl ömre sahip olan bu kedilerin tüyleri ise son derece az dökülmektedir. Sıcakkanlı oluşlarıyla herkesin gönlünü çalabilen bu tür aynı zamanda sudan da hoşlanmaktadır.

  1. Allerca Hipoalerjenik Kedisi

Allerca Hipoalerjenik

Alerjininin günümüzde her geçen gün artması neticesinde alerjenik olmayan kedilerin üretilmesi de kaçınılmaz oldu. Laboratuvar ortamında insanların kedi alerjisi yaşamasına sebep olan genin bulunması ve bu genin bertaraf edilmesiyle üretilen Allerca Hipoalerjenik Kedisi sayesinde artık alerjisi olan insanlarda evlerinde kedi besleyebilmektedir. 6 bin ile 10 bin dolar arasında değişen fiyatlara bulunan bu kedilerin hem uzun hem de kısa tüylüleri bulunmaktadır.

Alerjiye sebep olan genin çıkarılıp diğer bütün kedi genlerinin aktarılmasıyla oluşan bu türler aynı zamanda kedilerin değişik hastalıklara yatkın olmadan sağlıklı bir şekilde yaşayabilmelerini sağlar.

  1. İran (Fars) Kedisi

İran (Fars) Kedisi

En çok tercih edilen ev kedilerinin arasında üst sırasında olan bu kediler, sahip oldukları özellikler ve görünüşlerinin sevimliliği sayesinde kendisine rahatlıkla bir aile bulmaktadır. Fiyatlarının 500 ile 5.500 Dolar arasında değişen fiyatlara sahip olan bu kediler, yüzyıllardır insanların hayatlarının bir parçası olarak yaşamaya devam etmektedir.

Basık bir yüze ve uzun tüylere sahip olan İran Kedileri, sahiplerine olan sadakatleri ile de tanınırlar. Son derece akıllı olan bu kediler komutları kısa süre içerisinde öğrenirler. Gürültücü olmaktan çok uzak olan İran kedileri, bunun yerine sessiz ve sakin bir köşeye kıvrılıp uyumayı tercih ederler.

Diğer kedi türlerine göre bir nebze daha fazla bakıma ihtiyaç duyan bu kedilerin düzenli olarak tüylerinin taranması ve gözlerinin silinmesi gerekir. Ayrıca basık bir yüzün sebep olduğu sinüs ve kulak problemleri içinde sürekli olarak tetikte bulunulması gerekir.

  1. Peterbald Kedisi

Peterbald

İlk bakışta farklılıkları fark edilen bu kedilerin en büyük özellikleri şüphesiz ki tüysüz olmalarıdır. Oriental Shorthair kedisi ile Sphynx kedisinin çiftleşmesinden dünyaya gelen bu kedilerin fiyatları ise 1500 ile 5000 dolar arasında değişmektedir.

1997 yılında tescillenmiş olan cinsin, tüyleri olamadığı için uzun süre güneşe maruz kalmamaları gerekir. Hiperaktif bir tür olması sebebiyle hayatınıza hareket ve oyun katarlar.

  1. Sfenks Kedisi

Sfenks

Yüz, pati ve kuyruklarında çok az tüyü bulunan bu kediler, tüysüz ırklardan birisidir. Tüysüz oldukları için bıyıkları da bulunmayan bu kedilerin fiyatları ise 600 ile 3000 dolar arasında değişiklik göstermektedir.

İlk bakışta biraz utangaç olan kediler, sahiplerine ise çok bağlıdır. Alışınca ne kadar sıcakkanlı oldukları ise hemen anlaşılır.

  1. Mavi Rus Kedisi

Mavi rus kedisi

Gümüş-mavi renkteki kürkleriyle göz dolduran Mavi Rus Kedilerinin fiyatları 400 ile 3000 dolar arasında değişiklik göstermektedir. Geniş aileler için uygun olmalarının yanı sıra yabancılara karşı utangaç davranırlar. Buna rağmen aile içerisinde tam bir neşe kaynağı olurlar.

  1. Scottish Fold

Scottish Fold

Katlanmış gibi duran minik kulakların sahibi olan bu kediler, son derece uysal ve arkadaş canlısıdır. 200 ile 3000 dolar arasında değişen fiyatlara alınabilen bu kediler yumuşak seslere sahiptir ve insanlar gibi sırt üstü uyumayı tercih ederler.

  1. California Spangled Kedisi

California kedisi

6 ırkın melezlenmesi ile elde edilen California Spangled Kedisi fiyatı ise 800 ile 2500 dolar arasında değişkenlik göstermektedir. Leopara benzemelerinin yanı sıra en anlayışlı kedi türlerinden birisidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu