Dünyanın En Tehlikeli 10 Köpek Türü

Dünyanın En Tehlikeli 10 Köpek Türü Köpekler binlerce yıldır insanların en sadık dostları arasında yer alıyor. Bu süre içerisinde birçok ırk evcilleştirilmiş olmasına rağmen, dünyada hala evcilleştirilmemiş ve insanlar için tehlikeli olan köpek türleri bulunuyor. Son derece sevimli ve sadık olan bu hayvanlar ise son yüzyıl içerisinde farklı amaçlarla melezlendi. Bu amaçların başında ise dövüş […]

 Dünyanın En Tehlikeli 10 Köpek Türü

31.05.2021 - 21:10

Güncelleme : 31.05.2021 - 21:10
61 views

Dünyanın En Tehlikeli 10 Köpek Türü

Köpekler binlerce yıldır insanların en sadık dostları arasında yer alıyor. Bu süre içerisinde birçok ırk evcilleştirilmiş olmasına rağmen, dünyada hala evcilleştirilmemiş ve insanlar için tehlikeli olan köpek türleri bulunuyor.

Son derece sevimli ve sadık olan bu hayvanlar ise son yüzyıl içerisinde farklı amaçlarla melezlendi. Bu amaçların başında ise dövüş yer alıyor. Bu sebeple binlerce yıldır insanları korumuş olan köpek ırklarından bazıları insanlar için tehlikeli olabiliyor. Dünyanın en tehlikeli köpek türleri içerisinde ilk sıraları ise şu ırklar alıyor.

  1. Rottweiler

Rottweiler

Almanya kökenine sahip olan bu ırkın geleneksel adı ise Rottweil Kasabıdır. Sadece bu ismi bile ne kadar tehlikeli olabileceğinin göstergesidir. Sevimli görünüşleri ve 60 kiloya varan ağırlıklarıyla birçok kişi tarafından tercih edilirler.

Eğitilebilir olmalarının yanı sıra sahip oldukları yetenekleri herkesi şaşırtır. Çoban köpeği olarak kullanılan bu köpekler ayılardan kurtlara kadar sürü için tehlikeli olabilecek bütün yabani hayvanlara karşı gelebilmektedir. Bu özelliği sayesinde de tüm dünyanın saygısını kazanmıştır. Adını aldığı Rottweil kentinin sokaklarında ise heykelleri ile her yeri süslemektedir.

 

  1. Great Dane

Great Dane

Dünyanın en uzun boylu köpek ırklarının başında gelen Great Dane cinsi köpekler, Danimarka tazısı olarak bilinmektedir. Boyları 112 cm ve kiloları 90’a kadar çıkabilen bu köpekler güçlü bir iskelet yapısına sahiptirler. Antik dönemde yaşayan Greklerin paralarının üzerinde resimleri bulunan bu köpekler bu sebeple köpeklerin Apollosu olarak da anılmaktadır.

İskeletlerinin güçlü olması ve son derece sadık olmaları sebebiyle Germenler tarafından muhafız köpekleri olarak kullanmışlardır. Eğer saldır emri alırlarsa bir yaban domuzunu dahi parçalayabilecek güce sahip olurlar. Bu özelliği sebebiyle de yüzyıllardır Avrupa’daki av partilerinin vazgeçilmez köpek ırkları içerisinde kendilerine yer bulurlar.

  1. Sibirya Kurdu (Husky)

Sibirya Kurdu (Husky)

Masmavi gözleri, uzun tüylü kürkü ve asil yüzleri ile en çok sevilen evcil köpekler içerisinde yer almaktadırlar. Atletik yapıları sayesinde Çukçi halkı tarafından hem kızak hem de av köpekleri olarak kullanılırlar.

Evcil olarak nitelendirilseler de genlerinin kurtlardan gelmesi sebebiyle özgürlüklerine düşkün bir türdür. Ren geyikleri sürülerini gütmek için insanlara yardım olan bu türlerin içgüdülerinde avlanma da bulunur. Provoke edilmedikleri sürece evcil huylarıyla bilinen bu tür eğer kızdırılırsa son derece saldırgan davranışlar gösterebiliyor.

  1. Alman Çoban Köpeği ( Alman Kurdu)

Alman Kurdu

Zekâsıyla tüm dünyada tanınan Alman çoban köpekleri, en itaatkâr köpek türlerinin başında gelmektedir. Kolay bir şekilde eğitilebilen bu köpeklerin yapabilecekleri ise hayret edilecek kadar fazladır. Hem kolluk kuvvetleri hem de arama kurtarma ekipleri tarafından sıklıkla kullanılan bu köpekler 2. Dünya Savaşında da hizmet etmişlerdir.

  1. Boxer

Boxer

1850’li yıllarda Almanya’da üretilen bu ırkın boyu yaklaşık olarak 63 cm’ye uzayabiliyorken; kiloları ise 60’ı bulabiliyor. Almanlar arasında tasma tutmaz tür olarak bilinen bu köpeklerin en büyük özellikleri ise iyi birer arazi köpekleri olmalarıdır. Avrupa’daki zenginlerin av partileri için bulldog türünden üretildikleri için uzun mesafe yürüyüşlerinde mükemmeldirler.

  1. Dogo Argentino Dogo Argentino

Dogo Argentino Dogo Argentino

1920’li yıllarda Arjantinli bir doktor tarafından melezlenen bu köpekler, Cordoba Dövüş köpekleri baz alınarak tasarlanmıştır. Kaslı ve uzun vücut yapısının yanı sıra güçlü çenelere de sahip olan bu ırk ilk bakıldığında Pitbull terrier cinsine benzemektedir. Başta ayılar ve yaban domuzları olmak üzere birçok vahşi hayvan ile mücadele edilebilen bu türün Avrupa’da üretimi ve sahiplenilmesi yasaktır.

  1. Doberman Pinscher

Doberman Pinscher

Ülkemizde de çok fazla tercih edilen bir köpek türü olan doberman pinscher, 1850’li yıllarda bir subay tarafından melezlenmiştir. Vergi toplarken halkı korkutmak amacıyla kullanılan bu köpekler zamanla tüm dünyada tercih edilen bir tür haline gelmiştir.

Eğitilebilen bir yapısının olmasının yanında atletik bir vücuda sahip olmaları da özellikler güvenlik kuvvetleri tarafından tercih edilen bir ırk olma ayrıcalığına kavuşmuştur.

  1. .Cane Corso Italiano

Cane Corso Italiano

Kökenleri İtalya’ya ulaşan bu köpek Molosser familyasına aittir. Orta büyüklükteki cinsler arasında kendisine yer bulan bu köpekler, güçlü ve atletik yapıları ile hemen göze çarpmaktadır. Bebekliğinden itibaren iyi bir şekilde eğitilirlerse aileler için evcil hayvan olabilirler.

Yüksek sadakat duygusu sebebiyle yüzyıllardır bekçi köpeği olarak kullanılan bu ırk, aynı zamanda yabancılardan da hiç hoşlanmamaktadır. Enerjik bir yapısı bulunan bu köpekler, saldırgan olmaya başladıklarında ise diğer köpeklerden daha fazla zarar vermektedir.

  1. The Perro de Presa Canario

The Perro de Presa Canario

Kanarya Adalarına ait olan bir tür olan ve kısaca Presa olarak adlandırılan bu türün dünyaya yayılması ise antropolog Dr. Carl Semencic tarafından gerçekleştirilmiştir. Yavruyken son derece sevimli olmalarına rağmen büyüdüklerinde uzun bacakları, kaslı gövdeleri ve güçlü çeneleri ile zaptedilmesi son derece güç olan köpeklere dönüşmektedirler.

Çok iyi birer bekçi köpeği olmalarında ki ana etmen ise sezgilerinin çok kuvvetli olmasıdır. Eğer bu tür bir tehlike sezerse onu bertaraf edene kadar durmayacak ve sakinleştirilemeyecektir. Saldırganlaştıklarında ise vahşi bir hayvan kadar öldürücü oldukları için dünyanın en tehlikeli köpekleri arasında kendilerine yer bulmaktadır.

  1. American Pit Bull Terrier

American Pit Bull Terrier

Dünyanın en tehlikeli köpekleri denilince akla ilk gelen köpeklerdir. Temelde son derece uysal ve sadık olan bu köpekler kaslı vücutları ve güçlü çeneleri ile korkutucu bir görünüme sahiptirler. Sahip oldukları bu kötü ünü ise dövüş köpekleri olarak eğitilmelerinden kaynaklanmaktadır.

YORUMLAR
Bir Yorum Yapın