Almanya’da kritik gelişme! Armin Laschet istifa etti

Almanya'da Hıristiyan Demokrat Parti (CDU) Başkanı Armin Laschet, CDU başkanlığından istifa etti. Geçtiğimiz Ocak ayında Angela Merkel’in partisi ...

 Almanya’da kritik gelişme! Armin Laschet istifa etti

08.10.2021 - 1:55

Güncelleme : 08.10.2021 - 1:55
6 views

Almanya’da Hıristiyan Demokrat Parti (CDU) Başkanı Armin Laschet, CDU başkanlığından istifa etti. Geçtiğimiz Ocak ayında Angela Merkel’in partisi iktidarın büyük ortağı Hristiyan Demokrat Birlik’in (CDU) 33. kongresinde yapılan genel başkanlık seçiminde K…

 www.habertuar.com 

Almanya’da Hıristiyan Demokrat Parti (CDU) Başkanı Armin Laschet, CDU başkanlığından istifa etti.

Geçtiğimiz Ocak ayında Angela Merkel’in partisi iktidarın büyük ortağı Hristiyan Demokrat Birlik’in (CDU) 33. kongresinde yapılan genel başkanlık seçiminde Kuzey Ren-Vestfalya Başbakanı Armin Laschet genel başkan olarak seçilmişti.

Almanya’da Hıristiyan Demokrat Parti (CDU) Başkanı Armin Laschet, CDU başkanlığından istifa ettiği açıklandı.

ARMİN LASCHET KİMDİR?

Almanya’nın en yüksek nüfuslu eyaleti olan Kuzey Ren-Vestfalya’nın Başbakanı Armin Laschet, Merkel’in partisini merkez sağda konumlandıran, diğer parti seçmenlerine de hitap eden ılımlı politikalarına yakınlığı ile tanınıyor. 2015 yılındaki mülteci krizi sonrasında Merkel’in izlediği “açık kapı” politikasına destek veren 59 yaşındaki Laschet, Türk nüfusunun yoğun olarak yaşadığı Kuzey Ren-Vestfalya eyaletinin uyum bakanı olarak da görev yaptı. Göçmen kuruluşları ve temsilcileri ile yakın ilişki içerisinde olan Laschet, liberal görüşleri nedeniyle sağcı kesimlerin eleştiri oklarının hedefindeki bir siyasetçi.

TÜRKLERİN ARMİN’İ

Laschet, Alman basını ve kimi siyasetçiler tarafından “Türklerin Armin’i” olarak da adlandırılıyor. Yeşiller Partili Cem Özdemir, bir televizyon programında, sunucunun Laschet’ten söz ederken bu takma adı kullanması üzerine, “Ben bu tanımlamanızı reddediyorum” sözleriyle tepki göstermiş, sağcılar tarafından kötü amaçla takılan bu tür lakapların demokratlar tarafından kullanılmaması gerektiğini savunmuştu.

Armin Laschet, geçmiş yıllarda Türkiye iç siyasetinde yaşanan gerilimin, Almanya’daki Türk toplumuna yansımalarını frenlemeye çalışan, bu gerilimin Almanya topraklarına taşınmaması çağrısı yapan siyasetçilerden.

DİYALOG TARAFTARIYDI

Laschet, Türkiye ile Almanya arasında yaşanan gerilim ve krizler sırasında “şantaj ve tehditlere boyun eğilmemesi” gerektiğini savunmakla birlikte, NATO üyesi ve AB’nin komşusu olduğuna vurgu yaptığı Türkiye’nin ülke olarak Almanya için önem taşıdığına dikkat çekerek, iki ülke arasındaki tüm görüş ayrılıklarına rağmen diyalogun muhafaza edilmesini, sorunların bu yolla çözümlenmesi gerektiğini savunmuştu.

Türkiye’nin AB’ye tam üyeliğine karşı olan ama daha önceki federal hükümetlerin verdiği sözlere bağlı kalınması gerektiğini savunan Laschet, Türkiye’nin AB üyelik sürecine son verilmesine de karşı çıkan isimlerden.

YORUMLAR
Bir Yorum Yapın