Canlı blog | Rusya: Ukrayna ile görüşmelerimiz bir yere varabilir
Genel

Canlı blog | Rusya: Ukrayna ile görüşmelerimiz bir yere varabilir

Birleşmiş Milletler, bir haftada Ukrayna’dan kaçanların sayısının 1 milyonu bulduğunu açıkladı. Sahada ise Rusya’nın ilerleyişi sürüyor. Son olarak, Herson’un Rusya kontrolüne geçtiği teyit edildi.

 www.habertuar.com 

Rusya’nın Ukrayna işgali birinci haftasını doldururken, güneydeki Herson kentinin Rusya’nın kontrolüne geçtiği Ukrayna tarafından da doğrulandı. Böylece harekatın başından beri ilk kez bir kent merkezi Rusya ordusunun eline geçmiş oldu. Öte yandan, Rusya ile Ukrayna heyetleri arasında bugün ikinci tur müzakerelerin yapılması bekleniyor.

Krizdeki son gelişmeler şöyle:

11.47RUSYA: UKRAYNA İLE GÖRÜŞMELERİMİZ BİR YERE VARABİLİR

Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Sergey Ryabkov, Ukrayna tarafı ile gerçekleştirdikleri barış görüşmelerinin ‘gelecek vaat ettiğini’, müzakerelerin bir yere varabileceğine inandıklarını kaydetti. Söz konusu görüşmelerin ikinci turunun bugün yine Belarus topraklarında gerçekleşmesi bekleniyor. Ryabkov bunun yanında, Batı ülkelerini, Ukrayna’ya ‘akılsızca çok fazla silah yardımı yapmakla’ eleştirdi. Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı, ilişkilerin Ukrayna’daki durum nedeniyle çok gerilmiş olmasına karşın ABD ile diyaloğu kesme niyetinde olmadıklarını belirtti.

10.2215 BİN RUS TURİST ÜLKELERİNE DÖNEMİYOR

Dominik Cumhuriyeti’nde yaklaşık 15 bin Rus turistin, uçuş yasakları nedeniyle ülkelerine dönemediği açıklandı. Ülkenin La Altagracia bölgesindeki turistlere, bir uçuş rotası ayarlanana dek otellerde kalma garantisi verildi.

09.15BM: UKRAYNA’DAN 1 MİLYON KİŞİ AYRILDI

BM Mülteciler Yüksek Komiseri Filippo Grandi, Ukrayna’daki mevcut kriz nedeniyle sadece bir haftada ülkeden ayrılanların sayısının 1 milyona ulaştığını söyledi. Grandi, “Ukrayna içinde kalan milyonlarca başka kişiye hayati önemdeki insani yardımın verilebilmesi için silahların susmasının vakti geldi”

09.12KAZAKİSTAN: AZERBAYCAN-GÜRCİSTAN-TÜRKİYE ROTASINI KULLANMAYI DÜŞÜNÜYORUZ

Reuters’ın haberine göre Kazakistan hükümeti, Rusya’ya yönelik yaptırımlar nedeniyle ihracatta Azerbaycan-Gürcistan-Türkiye koridorunu kullanmayı düşündüklerini açıkladı. Kazakistan Sanayi ve Altyapı Bakanlığı, Kazak ihracatçıların Rusya’nın St. Petersburg ve Novorossiysk limanlarını kullanırken engellerle karşılaşmaya başladığını duyurmuştu.

08.30HERSON RUSYA’NIN KONTROLÜNDE

Güneydeki Herson kentinin Rusya’nın kontrolüne geçtiği, Ukrayna tarafından da teyit edildi. Kentin belediye başkanı Igor Kolykhaiev, Rus askerlerinin kent merkezinde olduğunu ve belediye binasına girmeye çalıştığını belirtti. Kolykhaiev, “Bugün belediye meclisinde silahlı ziyaretçilerimiz var. Ekibim ve ben barışçıl insanlarız. Silahımız yok, saldırganlık göstermedik” dedi.

08.00RUSYA: KİEV’İ TERK ETMEK İSTEYENLERE İNSANİ KORİDOR OLUŞTURACAĞIZ

Rusya Savunma Bakanlığı Sözcüsü General İgor Konaşenko, Kiev’i terk etmek isteyenler için insani koridor oluşturulacağını açıkladı. Konaşenko, Kievlilerin şehri güney yönünden terk ederek Vasilkiv kentine gidebileceğini söyledi. Fakat bu şehir de işgalin başından beri yoğun Rus bombardımanı altında. Konaşenko Pazartesi günü de benzer bir açıklama yapmıştı.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu