Eski sevgilisi tarafından tehdit edilen kadın "iyi hal indirimine" isyan etti: İlla öldükten sonra mı adalet devreye girecek!
Gündem

Eski sevgilisi tarafından tehdit edilen kadın “iyi hal indirimine” isyan etti: İlla öldükten sonra mı adalet devreye girecek!

“2018’den beri kendisinden sürekli şikâyetçi oluyorum fakat her seferinde ya para cezası ya da denetimli serbestlik cezaları alarak bir şekilde kurtuluyor”

 www.habertuar.com 

Eski sevgilisi H.S.’yi (44) tehdit ettiği iddiasıyla 2 yıla kadar hapis cezası istemiyle tutuksuz yargılanan sanık Sedat K. (41), hâkim ve savcı karşısında müştekiye hitaben “Seni öldürürüm, kendimi de öldürürüm” diyerek tehditlerini sürdürdü. Davayı karara bağlayan mahkeme, verdiği 7 ay 15 gün hapis cezasında ‘Yargılama sürecindeki davranışlarını’ dikkate alarak iyi hal indirimi yapıp, sanığı 4 ay 20 gün hapse mahkûm etti. Mahkeme, hapis cezasını da 2 bin 800 lira adli para cezasına çevirdi.

Kararın ardından konuşan H.S. sanığın 2018 yılından beri sürekli kendisini ve ailesini tehdit ettiğini fakat sanığın adli para cezası ya da denetimli serbestlikle ‘kurtulduğunu’ öne sürerek, “İlla öldükten sonra mı adalet devreye girecek” dedi.

İstanbul’da yaşayan H.S., 2018 yılında eski sevgilisi Sedat K.’nin kendisini ölümle tehdit ettiğini belirterek, şikâyetçi oldu. Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı’nca hazırlanan iddianamede sanık Sedat K. hakkında “Tehdit” suçundan 6 aydan 2 yıla kadar hapis cezasıyla cezalandırılması istemiyle dava açıldı.

Hakimin karşısında öldürmekle tehdit etti

Anadolu 16. Asliye Ceza Mahkemesi’nce görülen karar duruşmasına ise tutuksuz yargılanan sanık Sedat Köse ile müşteki H.S. katıldı. Duruşma başladığı sırada sanık Sedat K., hakim ve savcının karşısında müştekiye hitaben “Seni öldürürüm, kendimi de öldürürüm” dedi. Hakimin uyarısı üzerine sanık Sedat K. “Bu kadar çok seviyorum” ifadesini kullandı.

Duruşma savcısı esas hakkındaki mütalaasında sanığın “Tehdit” suçundan 6 aydan 2 yıla kadar hapis cezasıyla cezalandırılmasını istedi.

Cezada takdiri indirim yapıldı hapis cezası para cezasına çevrildi

Davayı karara bağlayan mahkeme, sanığın “Tehdit” suçundan, önce 6 ay hapis cezasıyla cezalandırılmasına karar verdi. Sanığın eylemi birden çok işlediğini de dikkate alan mahkeme cezada artırım yaparak, hapis cezasını 7 ay 15 güne çıkardı. Sanığın yargılama sürecindeki davranışlarını ve suç tarihinden sonra kanuna eklenen ‘basit yargılama usulünü’ dikkate alan mahkeme, takdiri indirim yaparak, sanığın 4 ay 20 gün hapis cezasıyla cezalandırılmasına karar verdi. Sanığın kişiliği, sosyal ve ekonomik durumunu da dikkate alan mahkeme, sanığa verilen hapis cezasını 2 bin 800 lira adli para cezasına çevirdi.

Adli kontrol şartıyla serbest

Duruşma savcısının talimatı üzerine duruşmadaki tehdit içeren sözleri nedeniyle sanık Sedat K. adliye polislerince gözaltına alındı. Gözaltına alınan Sedat K. soruşturma savcısına ifade vermesinin ardından konutu terk etmemek şeklindeki adli kontrol tedbiri uygulanması talebiyle hakimliğe sevk edildi. Sedat K. adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

“Her seferinde kurtuluyor kendisi”

Yaşananların ardından DHA’ya konuşan müşteki H.S. sanıkla 2016 yılında sosyal medya hesabı üzerinden tanıştığını, sanığın 2018 yılından beri sürekli kendisine ve çocuklarına karşı hakaretlerde ve ölüm tehditlerinde bulunduğunu öne sürdü. Müşteki H.S. “2018’den beri kendisinden sürekli şikâyetçi oluyorum fakat her seferinde ya para cezası ya da denetimli serbestlik cezaları alarak bir şekilde kurtuluyor kendisi” dedi.

“Bu şahıs sürekli beni ve çocuklarımı öldürmekle tehdit ediyor”

Olay günü karar duruşmasını beklerken sanığın adliye koridorunda kendisini ölümle tehdit etmeye başladığını ifade eden H.S. adliyedeki polislerin şüpheliyi uzaklaştırdığını kaydetti. H.S. şöyle devam etti:

“Ben duruşma salonuna girdikten sonra bu sefer hakim ve savcının karşısında ‘Önce bunu öldüreceğim, sonra kendimi öldüreceğim’ şeklinde ifadelerde bulundu. Bu şahıs sürekli beni ve çocuklarımı öldürmekle tehdit ediyor. Psikolojik şiddete maruz kalıyorum. Ne yapmam gerekiyor artık bilmiyorum, defalarca uzaklaştırma kararı çıkarttım, koruma kararı çıkarttım fakat her seferinde bunları ihlal etmesine rağmen hiçbir şey yapılmadı. Çocuklarımın olsun, benim olsun can güvenliğimiz kesinlikle yok”

“Beni öldürdükten sonra mı adalet yerini bulacak”

 

Adaletin yerini bulmasını ve sanığın cezaevine girmesini istediğini belirten H.S. “İlla öldürmesi mi gerekiyor beni. Ben öldükten sonra mı adalet yerini bulacak” dedi. H.S. sanığın farklı sosyal medya hesaplarından farklı kadınlarla gönül ilişkisi kurduğu, kadınlardan para alarak hayatını bu şekilde sürdürdüğünü, alkol bağımlısı olduğunu ve öfke sorunları olduğunu iddia etti.

“Darp edildim fakat suç duyurusunda bulunamadım”

Geçtiğimiz günlerde sanığın kendisine kafa attığını ve gözünün şu an mor olduğunu kaydeden H.S. “Kendisi tarafından darp edildim fakat bunun hakkında suç duyurusunda bulunamadım maalesef çünkü sürekli ‘Kızına cinsel istismarda bulunacağım’, ‘Oğlunu öldüreceğim’ ve ‘Seni öldüreceğim’ diyor. Korkuyorum artık” şeklinde konuştu.

“O kadınlardan biri de ben olmak istemiyorum”

H.S. “Bu zamana kadar televizyonlarda görüyoruz. Bir sürü kadın cinayetleri işleniyor, o kadınlardan biri de ben olmak istemiyorum” dedi.

Sanığın mahkemede, kendisini ölümle tehdit ettiğini hatırlatan H.S. “Daha sonra sağ olsun Savcı Bey çevik kuvvetleri çağırarak kendisini aldırdı mahkeme içinden. Adliyenin karakoluna götürüldü, ondan sonra serbest bırakmışlar” diye konuştu.

Müşteki H.S. sanığın kendisine attığı tehdit içerikli mesajları da gösterdi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu