Fatih'teki kütüphanenin üye sayısı birçok ilçenin nüfusunu geride bıraktı
Gündem

Fatih’teki kütüphanenin üye sayısı birçok ilçenin nüfusunu geride bıraktı

İstanbul’un Fatih ilçesinde bulunan ve bünyesindeki 40 bin kitapla büyük ilgi gören Fatih Merkez Kütüphanesi, 25 bine yaklaşan üye sayısıyla Anadolu’daki pek çok ilçenin nüfusunu geride bıraktı.

 www.habertuar.com 

İstanbul‘da medeniyetin beşiği olarak görülen Fatih’te Belediye Hizmet Binası içerisinde yer alan Fatih Merkez Kütüphanesi, bünyesindeki 40 bin kitapla büyük ilgi görüyor. Fatih Belediyesi‘nin gençlere “eğitimde fırsat eşitliği” sunma amacıyla hizmete açtığı kütüphanelerden biri olan kütüphane, 25 bine yaklaşan üye sayısıyla Anadolu’daki pek çok ilçenin nüfusunu geride bıraktı. Fatih dışından birçok ilçeden bile gelen 7’den 70’e her yaştaki ziyaretçiler çıt çıkmayan sessiz ortamda araştırmasını yapıyor, öğrenciler derslerine çalışıyor.

ÇIT ÇIKMIYOR, TEK DUYULAN KİTAP SAYFASI SESİ

Raflarında bulunan yaklaşık 40 bin kitapla İstanbul’un en yüksek kapasiteli kütüphanelerinden biri olan ve kayıtlı sayısı 25 bine yaklaşan Fatih Merkez Kütüphanesi’nde, kitap okuma ve ders çalışma alanlarının yanı sıra 30 kişilik seminer odası, 50 adet bilgisayar ve 50 kişilik kafeterya da bulunuyor. Ferah bir havaya sahip, çıt çıkmayan ortamda duyabileceğiniz tek ses, okurken satır aralarında kaybolacağınız kitap sayfalarının sesi… 24 saat açık olan ve her yaştan gencin güven ve huzur içinde çalışmalarını yaptığı kütüphanede, günün belli saatlerinde çay, kahve, çorba ve her hafta sürpriz ikramlar ücretsiz olarak sunuluyor. Kafeteryada uzun saatler boyunca vakit harcanmasının önüne geçmek ve tüm ziyaretçilerin yararlanmasını sağlamak amacıyla, giriş kartları 25 dakikayı geçmeyecek şekilde programlandı. Ayrıca ziyaretçilere ücretsiz WİFİ, yazı çıktısı ve fotokopi hizmeti de sunuluyor. 3 bin metrekarelik kullanım alanında aynı anda 400 kişiye hizmet veren olan Fatih Merkez Kütüphanesi’nde öğrenci ve kitapseverler dilerse ödünç kitap da alabiliyorlar.

“SÜREKLİ YAŞANABİLİR BİR FATİH”

İLÇEDE 12 KÜTÜPHANE HİZMET VERİYOR

Fatih Belediyesi’nin; Fatih Merkez Kütüphanesinin yanı sıra, Topkapı, Cerrahpaşa, Kariye Refik Halid Kalay, Kadırga, Abdi Çelebi, Kalenderhane, Dervişali, Karagümrük, Vani Dergâhı, Kasım Günani ve Kariye Çocuk Kütüphanesi olmak üzere 12 kütüphanesi hizmet veriyor.

İşte o kütüphaneden kareler;

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu