Seyahat edecekler için Bakanlıktan yeni genelge yayımlandı

Tam kapanma sürecinde İçişler Bakanlığı tarafından tüm illere kapanmaya yönelik genelge gönderilmişti. Bakanlık tarafından yapılan yeni açıklama sonrasında seyahat izin belgesine yönelik ek genelge gönderildiği duyuruldu. 29 Nisanla birlikte Türkiye’de tam kapanmaya geçilmişti. İçişleri Bakanlığı tarafından tam kapanmaya yönelik hazırlanan genelge tüm il valiliklerine gönderilmişti. Seyahat etmek isteyenlere yönelik yeni bir ek genelge hazırladı ve […]

 Seyahat edecekler için Bakanlıktan yeni genelge yayımlandı

02.05.2021 - 22:41

Güncelleme : 02.05.2021 - 22:41
88 views

Tam kapanma sürecinde İçişler Bakanlığı tarafından tüm illere kapanmaya yönelik genelge gönderilmişti. Bakanlık tarafından yapılan yeni açıklama sonrasında seyahat izin belgesine yönelik ek genelge gönderildiği duyuruldu.

29 Nisanla birlikte Türkiye’de tam kapanmaya geçilmişti. İçişleri Bakanlığı tarafından tam kapanmaya yönelik hazırlanan genelge tüm il valiliklerine gönderilmişti. Seyahat etmek isteyenlere yönelik yeni bir ek genelge hazırladı ve bakanlık tarafından valiliklere gönderildi.

SEYAHAT EK GENELGESİ

İçişleri Bakanlığı yeni hazırladığı Seyahat İzin Belgesi ek genelgesinde, zorunluluk hallerini ve diğer halleri açıkladı. Bakanlık tarafından yapılan açıklamada “Bakanlığımız tarafından 81 İl Valiliğine Seyahat İzin Belgesi Ek Genelgesi gönderildi. Genelge kapsamında; zorunlu bir kamusal görevin ifası için kurumlarınca görevlendirilmiş olan kamu görevlilerinin yanı sıra, profesyonel spor müsabakaları ile yurt içi ve yurt dışı müsabaka ve kamplara katılacağına yönelik ilgili federasyonlarca belge düzenlenmiş olan milli sporcular, yöneticiler ve diğer görevlilerin (hakem, gözlemci, temsilci vb.) her türlü vasıtayla yapacakları şehirler arası seyahatlerde kimlik kartı ve görev belgesinin ibrazı yeterli olacak. Ayrıca seyahat izin belgesi istenilmeyecek.

Toplu ulaşım araçlarıyla (uçak, tren, otobüs vb.) yapılacak seyahatlerde, toplu ulaşım faaliyetlerinde bulunan işletme veya firmalar tarafından bu hususa ilişkin kontrol sağlanacak. Kimlik kartı ve görev belgesi düzenlenmiş olan kişilerin (ayrıca seyahat izin belgesi istenilmeden) toplu ulaşım araçlarına kabulleri sağlanacak.

Kolluk kuvvetlerince yürütülecek denetim faaliyetlerinde, şartları tutan kamu görevlileri, sporcu, yönetici ve diğer görevlilerin şehirler arası seyahatlerine izin verilecek ve seyahat izin belgesi istenmeyecek.

Bu esaslar doğrultusunda Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 27. ve 72. maddeleri uyarınca İl/İlçe Umumi Hıfzıssıhha Kurulları kararları ivedilikle alınacak. Uygulamada herhangi bir aksaklığa meydan verilmeyecek ve mağduriyete neden olunmayacak.” ifadeleri kullanıldı.

YORUMLAR
Bir Yorum Yapın