Sony PlayStation'ın başı bu kez fena dertte! Cinsiyet ayrımcılığı yapmakla suçlanıyor
Teknoloji

Sony PlayStation’ın başı bu kez fena dertte! Cinsiyet ayrımcılığı yapmakla suçlanıyor

Eski bir PlayStation çalışanı, cinsiyet ayrımcılığı yaşadığı ve haksız işten çıkarılma nedeniyle Sony’ye dava açtı. Eski IT güvenlik analisti Emma Majo, Sony’ye karşı açtığı davada, şirkette kadınlara yönelik ayrımcılıkla ilgili konuştuğu için işten çıkarıldığını iddia eti.

 www.habertuar.com 

Sony PlayStation şirketinde IT güvenlik analisti olarak çalışan Emma Majo, şirket içerisinde birçok kez yaşadığı cinsiyet ayrımcılığı hakkında konuştuğu için işten çıkarıldığını söyledi. Emma Majo, haksız sebeple işten çıkarıldığı gerekçesiyle Sony’ye dava açtı.

Axios tarafından bildirilen rapora göre Majo,Sony’nin ABD’nin Eşit Ücret Yasası’nı ihlal ettiğini, şirketin kadın çalışanlara tazminat ve promosyonda ayrımcılık yaptığını iddia etti. Ayrıca kadınları, erkeklerin baskın olduğu bir çalışma kültürüne tabi tuttuğunu da öne sürdü.

ŞİRKETİ DAVA ETTİKTEN SONRA KOVULDU

Emma Majo, sadece erkeklere cevap veren ve terfiler için geçen bir yönetici tarafından düzenli olarak görmezden gelindiğini söyledi. Ayrıca, şirkete cinsiyet ayrımcılığı şikayeti sunduktan sonra da kovulduğunu açıkladı. Majo, davada bir iç departmanın kapanması nedeniyle Sony’den izin aldığını iddia etti.

İŞTEN ÇIKARMAK İÇİN İFTİRA ATILDI

Davaya göre Majo, 2021 yılında Sony’yi şirkette yaşadığını iddia ettiği cinsiyet ayrımcılığını ayrıntılı olarak açıklayan imzalı bir dilekçe sundu. Sunulan dilekçeden kısa bir süre sonra işine son verildiğine dair mektup aldı. Sony’nin işten çıkarma sebebi olarak şirket içindeki bir departmanın kapandığı gerekçesiyle işten çıkarıldı, ancak Majo’ya göre kapatılan departmanın bir çalışanı bile olmadığını iddia ediyor.

Sony’ye karşı açtığı davada Emma Majo, özel vatandaşların eyalet çalışma yasalarını ihlal ettiği için dava açmasına izin veren Kaliforniya Özel Başsavcılık Yasası’nı çağırmayı planladığını söylüyor.

Son Dakika Haberleri

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu