5 Maddede Hamilelik Depresyonu Nedir
yaşam

5 Maddede Hamilelik Depresyonu Nedir

5 Maddede Hamilelik Depresyonu Nedir?

Hamilelik depresyonu majör depresyon ile aynı belirtilere sahiptir. Duygusal bozukluğa bağlı olarak beynin kimyasal yapılarında değişiklikler meydana gelir. Hormonal dengesizlikler, stres, hamilelikteki sağlık sorunları, ilişkideki problemler, hamileliğe ayak uyduramama, anne olmanın verdiği korku, daha önce düşük ya da çocuğun ölmüş olması gibi durumlar hamile insanlarda depresyona yol açmaktadır.

Hamile iken depresyon geçiren kişiler doğum sonrasında da depresyon yaşayabilirler. Gebe iken panikatak yaşayan anne adaylarının ise doğumdan sonra panikatak yaşayabilirler.

Hamilelikte depresyon belirtileri nelerdir?

  • Huzursuzluk
  • İntihar düşünceleri
  • Hafıza zayıflaması, çalışma verimi düşüklüğü
  • Depresif ruh hali, üzgün olmak
  • Karamsarlık
  • Suçluluk, değersiz hissetme
  • Kronik yorgunluk
  • Hayattan zevk alınmaması

5 Maddede Hamilelik Depresyonu Nedir

Gebelikte Yaşanan Depresyon Bebeğe Zararlı Mıdır?

Gebelik yaşayan kadına, depresyon tedavisi için geç kalınırsa bebeğe zarar verme durumları gözükebilir. Gebelik yaşayan kişinin yeme bozukluğu, alkol ve sigara kullanımı, az uyuması, düzensiz yaşaması, mutsuz ve depresif olması zamanla hem kendine zarar vermeye hem de bebeğe zarar vermeye başlar. Bunun sonuçlarında gebe kişi bebeğini kaybedebilir ya da erken doğum yapabilir. Bu durum ölü doğumla dahi sonuçlanabilir.

Hamile İnsanların Depresyon Tedavisi Nasıl Olmalıdır?

Depresyonun yaygın tedavi şekli antidepresan kullanımıdır. Gebe insanlar açısından antidepresan ilaçların sakıncalığı olduğu bilinmektedir. Hamile insanlara öncelikle psikolojik terapiler önerilmektedir. Psikoterapi, grup terapisi gibi terapi yöntemlerinin de iyi geldiği bilinmektedir. Depresyon hamileliği yaşayan kişiye eşi tarafından verilen destek tedavi sürecinde oldukça önemlidir. Terapi tedavisi işe yaramadığı takdirse kontrollü ilaç kullanımı başlatılabilir. Antidepresan ilaçları doktor reçetesi ile alınabilmektedir.

Gebelik Depresyonunda Başlıca Risk Faktörleri 

Genetik faktörler, gebelik depresyonun yaklaşık %40-50’si genetik faktörlere alakalı olduğu düşünülmektedir. Genetik faktörler ve çevresel faktörler birlikte ele alınmalıdır.

Çevresel faktörler mental travma, stres, viral enfeksiyonlar, kronik hastalıklar gibi durumlar gebelik depresyonun çevresel faktörleridir. Hamile insanlarda çevresel faktörler genetik faktörler ile depresyon riskini artırır.

Sosyal faktörler eş yokluğu, yalnızlık, boşanma, ekonomik sorun, sosyal desteğin anneye az olması, şiddet, yaşamındaki travmatik olaylar, sigara tüketimi, alkol tüketimi ve uyuşturucu tüketimi gibi durumlar hamilelik depresyonuna yol açan sosyal faktörlere örnek verilebilir.

Psikolojik faktörler, hamile kişinin anksiyete yaşaması, geçmişten gelen depresyonunun olması, geçmişte psikiyatrik hastalığının olması, gebelik istememe gibi durumlar hamilelik depresyonunu tetiklemektedir. Gebeliğin istenmemesi, düşük yapılması veya kürtajın yapılması ve bundan suçluluk duyulması gibi durumlar psikolojik ve sosyal olarak gebelik depresyonunu etkileyen en önemli unsurlardır.

Biyolojik faktörler, hormonlara etki ederek maternal depresyon oluşmasını sağlayabilir. Aşırı yeme ya da az yeme, dengesiz beslenme, zayıflık gibi durumlar hormonların bozulmasına neden olur gebelik depresyonuna etki eder.

Hormonal faktörler progesteron, östrojen, prolaktin, TSH, triodothrionine / thyoxine hormon gibi hormonlarda değişiklikler görülmektedir. Hamile insanda TSH seviyesinin artması depresyona yol açabildiği düşünülmektedir.

 

 

 

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu