Atıl malzemeleri sanat eserine dönüştürüyor

Atıl malzemeleri sanat eserine dönüştürüyor Bitlis'in Tatvan ilçesinde el sanatları usta öğretici İclal Macit, kendi imkanlarıyla temin ettiği ...

 Atıl malzemeleri sanat eserine dönüştürüyor

07.10.2021 - 14:55

Güncelleme : 07.10.2021 - 14:55
12 views

Atıl malzemeleri sanat eserine dönüştürüyor Bitlis’in Tatvan ilçesinde el sanatları usta öğretici İclal Macit, kendi imkanlarıyla temin ettiği atıl malzemeleri sanat eserine dönüştürüyor.

 www.habertuar.com 

BİTLİS (İHA) – Atıl malzemeleri sanat eserine dönüştürüyor

BİTLİS – Bitlis‘in Tatvan ilçesinde el sanatları usta öğretici İclal Macit, kendi imkanlarıyla temin ettiği atıl malzemeleri sanat eserine dönüştürüyor.

Tatvan Halk Eğitim Merkezi bünyesinde kurslarda el sanatları usta öğretici İclal Macit, evden kendi imkanlarıyla temin ettiği atıl malzemeleri sanat eserine dönüştürüyor. Çöpe atılan metaller, kağıtlar, çürümeye terk edilmiş çeyiz sandıkları, sehpalar, Macit’in tasarımı ve dokunuşlarıyla yepyeni eserler haline geliyor.

Eskileri yeni objelere dönüştüren Macit; “O zamanlar geri dönüşümün olduğunu bilmiyordum. Eskileri yenilemek bizim büyüklerden kalan bir şey vardı biliyorsunuz. Ninelerimizden, geçmişimizden kırk yama gibi bunları yaparlarken biz görürdük. Eskiyi yenilerken, yeni bir şeyler yaparlarken, kendi elbiselerini bizlere yaparlarken niye olmasın diye bende bunları uzatırdım bebeklerime yapardım. Zamanla öğrendik tabi Emine Erdoğan Hanımefendi geri dönüşüm diye bir fikir atınca ortaya gerçekten bunun bir geri dönüşüm olduğunu o zaman anladım. Geri dönüşüm buymuş. Çünkü biz eskiden eskileri yenileme derdik. Annelerimiz, babalarımız bunları söylerlerdi. ve biz bunlarla büyüdük. Bu kursa katılmamın sebebi, bunları geliştirmekti. 5 sene gibi bir kursa katıldım her dalda güzelce eğitimimi, belgelerimi de aldım. Başarı da gösterdiğimi düşünüyorum. Çünkü buralarda oluşumun nedeni de bu başarı her yerde lazım olan bir şey. Yavaş yavaş ilerledim düşünerek bunları yaparken hayal gücümü kullanıyorum. Tabi ki malzemelerden yararlanıyorum, atılacak şeyleri ne atılır, ne kaldırılır hepsini bir araya toplayarak. Mesela kağıtları, metalleri diğer eşyaları, camları bir araya toplayarak bunlardan ne yapabilirim diye düşündüm. ve bunları hayal gücümle birleştirerek yapacağım şeyleri kafamda oluşturdum. Bir iki defa yaptığımda güzel şeylerde çıkınca tabi içimde daha da büyüdü yapma isteği. Yaptıkça yaptım ve oda dolusu şeyler çıktı ortaya” diye konuştu.

Amacının eserlerini sergilemek için bir atölye açmak istediğini vurgulayan Macit ; “Yaptığım şeyler tabi ki bunlarla kalan şeyler değil benim amacım, bir dükkan açmak veya bir atölye yani bunları daha güzel bir şekilde göstermek çünkü yerimin müsait olmadığını kendimde biliyorum. Yaptığım şeyler kendi imkanlarımla yaptığım şeyler ama tabi ki çok zorlanıyorum. Zorlandığım için de bazen aletler sığmıyor, yapacağım alan dar tabi vücut dilini de kullanmamız lazım yaparken vücudun yorulmaması lazım. Beyin yoruluyor ama vücudun yorulması insanı çok etkiliyor. Bu yer olmayınca mesela güzel bir alan olsa geniş bunu daha güzel bir şekilde, daha seri yapacağım. Ben buna inanıyorum tabi ki elemanlarda olursa” şeklinde konuştu.

Hedefinin ileride işini ticarete dönüştürmek ve sergi açmak istediğini söyleyen Kurs Hocası Macit; “Hedefim ticarete dönüştürmek, niyetimde bu var. Yaptığım şeyler gerçekten beğeniliyor, teklifler de alıyorum ama ben sergilemeyi istedim ve her şeyden önce bir sergi istiyorum. Bunları sergiledikten sonra yetiştireceğim kursiyerler ve gerçekten bunları ticarete dönüştürmek istiyorum” şeklinde konuştu.

YORUMLAR
Bir Yorum Yapın