Rus yazar Güzel Yahina'da Putin'e tepki: Bu benim savaşım değil
yaşam

Rus yazar Güzel Yahina’da Putin’e tepki: Bu benim savaşım değil

Yazar ve senarist Güzel Yahina, Rusya’nın Ukrayna’yı işgal etmesine tepki göstererek, “Bu benim savaşım değil.  Benim demeyi de reddediyorum” dedi.

 www.habertuar.com 

Çeviri: Uğur Büke

Rus yazar ve senarist Güzel Yahina, Rusya’nın Ukrayna işgaline tepki gösterdi. “Bu metni diğer ülkelerdeki dostlarım, yayıncılarım, çevirmenlerim ve okurlarım için yazıyorum. Yazmak çok zor, bunun için zihnin açık, duyguların oturmuş olması gerekiyor oysa benim duygularım ateş gibi. Rusya ve Ukrayna’da olanları anlayabilmek çok daha zor. Ancak suskun kalmak mümkün değil. Ben de bir şeyler söylemeyi deneyeceğim” diyen Yahina, sözlerine şöyle devam etti:

“Yaşamımın on dört yılı, -çocukluğum ve gençliğim- Sovyetler Birliği’nde geçti. O dönemde komünist ideoloji artık sönmeye yüz tutmuştu. Biz piyonerler ona hala inanıyorduk ama öylesine, laf olsun diye. Ancak gerçek anlamda inandığımız tek şey; barıştı. Sovyet döneminin daha başlarında işe koyulan propaganda makinesi çalışmaya devam ediyordu ama artık komünistten çok pasifist içerikliydi. “SSCB -Barışın Kalesi”, “Dünyaya Barış!” bu sloganlar her anaokulunun her okulun duvarına yazılıydı. Her yıl okulların açıldığı ilk gün, bütün sınıflar için zorunlu ilk ders barıştı. Barış şiirleri ve şarkıları her piyoner toplantısının ( ki ziyadesiyle vardı) programında yer alırdı. Barış güvercinleri her sınıfı, her duvar gazetesini, her defteri süslerdi. Bu güvercinlere inanırdık, yalnızca çocukların inandığı içtenlikle. Barış inancı Sovyet çocukluğunun ayrılmaz bir parçasıydı, aynı zamanda her birimizin kişiliğinin. Bu inancın sonsuza dek sarsılmaz olduğunu sanırdık.”

‘BU BENİM SAVAŞIM DEĞİL’

“Bir de şunu bilirdim; savaş öyle korkunç bir şeydi ki onu bilenler susmayı tercih ediyordu. Dedem İkinci Dünya Savaşı’nda dört yıl savaştı ama cephe hakkında tek sözcük etmedi; çocuklarını ve torunlarını bu dehşetten susarak korudu” ifadelerini kullanan sanatçı sözlerini şu şekilde sonlandırdı:

“Bugün Rus tankları başka bir ülkenin topraklarında ilerliyor. Buna inanamıyorum. İçimdeki karşı çıkış o denli büyük ki haykırmak istiyorum. Sözcük seçmek çok zor, hiçbirisi yeterince güçlü değil. Acı, öfke, korku, güçsüzlük hepsi son safhasında. 24 Şubat 2022 günkü haberler beni paramparça etti. Dünyam sarsılmadı tam anlamıyla yıkıldı. Pasifizm aşısı neden işe yaramadı, anlamıyorum.

Kendi adıma yazıyorum ama dostlarım ve tanıdıklarım da aynısını hissediyor. Yakın ve uzak çevremde savaşı destekleyen tek bir kişi bile yok. Sosyal ağlar öfke ve askeri harekatın bir an önce durdurulmasını isteyen çağrılar, ricalar ve taleplerle dolu.

Basit gerçekleri sonsuza kadar yinelemenin zamanıdır. “Savaşa Hayır!” “Dünyaya Barış!” “İnsan yaşamı en yüce değerdir.” Bu karanlık dağılana kadar haykırmalıyız. Kötülüğün sıradanlığıyla karşılaşmamak için iyiliğin sıradanlığını pekiştirmeliyiz.

Bu benim savaşım değil. Benim demeyi de reddediyorum.”

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu